ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Красимир Вълчев: "Лошите резултати по предметите в училище се дължат на незнанието на български език." Колтуклиева предложи на министъра да осигури частни уроци по майчин език за Кирил Петков (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министър Красимир Вълчев споделя в студиото на ПИК TV какво се случва с образованието у нас.
"Системата на образованието рядко търпи революция. Тя е сравнително добре подредена. Факт е, че нашите деца се представят добре. За да имат умения с изкуствения интелект, трябва да имат умения на естествения интелект. Видяхме зловредното влияние на продължителното ползване на телефони. Факт е, че това вреди на очите, забавя развитието на умения", обясни министърът.
Според него трябва да се ремонтират учебните програми. "Лошите резултати по предметите се дължи на незнанието на български език. Математиката развива креативността. Един учител трябва да компенсира дефицитите на 20 деца примерно. Трябва да освободим време на учителите на решават задачи, казуси за формирането на умения", каза Вълчев.
В повече от половината средна училища желаещите да учат са по-голям брой отколкото на местата, според министъра. "Проблемът е, когато най-близкото училище е свръхжелано", обясни той.
Вълчев отговаря на въпроси и за матурите. "Дали са необходими - да. Но дали разходите за тях оправдават необходимостта - това е въпросът, който ще поставим. Трябва да променим учебните програми и да увеличим часовете по математика. Външното оценяване на 4 и 10 клас не би трябвало да стресира. Защото то не е по-притеснително от вътрешното, което е изпитването в класната стая.
"Най-големия проблем е с функционалната грамотност", призна министърът.
"Делегираните бюджети са нещо хубаво. Когато училищата имат повече самостоятелност, стават по-иновативни. Основният проблем е, че имаме неработеща система от санкции. Нямаме достатъчно леки санкции, които да се налагат по-лесно. Нямат учителите достатъчно правомощия да наложат ред в класната стая", каза Вълчев.
Той призова родителите да ограничат телефоните на децата, когато са в училище. "Те няма да останат дигитални отшелници", каза Вълчев.
Водещата пооли министъра да осигури частни уроци за Кирил Петков или "да го изпратим в частно училище за възрастни".


