ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Проф. Ботев с топ анализ за пренареждането в международната политика: Проблемите около Урсула фон дер Лайен се задълбочават (ВИДЕО)

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Международният анализатор проф. Бранимир Ботев коментира пред ПИК TV пренареждането в международната политика. Защо Америка изоставя Европа? Отива ли си Урсула фон дер Лайен?
"Анализаторите са все по-скептични за решенията, които върхът на Европейската комисия взима. Неадекватната реакция по отношение на ковид пандемията например. И досега се говори за Пфайзергейт", коментира той по повод прогнозата си от преди време, че Урсула фон дер Лайен няма да изкара пълен мандат.
"Проблемите около Урсула фон дер Лайен се задълбочават, а същевременно намалява автономията на държавите, които се взимат от националните държави", обясни той и добави, че вноската към ЕС на държавите се увеличава със 70%. Ако досега е бил 1% от БВП на съответната държава, сега става 1,7%.
"Отменя се досега фиксираното финансиране за регионите и селското стопанство. Не е ясно с какво ще бъде заместен. Ще се дават пари срещу реформа, но няма критерии за тази реформа. Процесът на независимо взимане на решения и контролът между националните държави и Европейската комисия девалвира. Фон дер Лайен така и не дава обяснения защо не прилага мерките, които бяха посочени в доклада на Марио Драги за реиндустриализация на Европа", каза още международният анализатор.
По думите му е все по-голяма неяснотата около разпределението на европейските средства.
"Когато тя беше извадена на политическата платформа на Европа, тя не беше предложена от ЕНП, а от либералите в лицето на френския президент Макрон, защото кандидатът на ЕНП беше Манфред Вебер, който беше бламиран в Европейския парламент", припомни гостът в студиото на ПИК TV.
"Трябва да поздравим министър Тахов за законопроекта за веригата на доставки на земеделски продукти и храни. Министър Тахов има много голям опит", заяви проф. Ботев. По думите му в момента огромната надценка отива при търговците, а законопроектът предвижда част от надценката да отива и за производителите, като така те да бъдат подпомогнати.
Според него в Испания има над 3600 кооператива, докато у нас кооперативите са под 300.
"В момента българският потребител е унижаван от големите вериги. Изключително навременно е решението на министър Тахов и той трябва да получи много широка подкрепа както от нас гражданите, така и от правителството и парламента и този закон максимално бързо да бъде въведен. Необходим е граждански контрол, защото виждаме как тихомълком цените растат", сподели международният анализатор.
И уточни, че представители на големите вериги у нас са му споделили, че цените растат заради намалено потребление.