ЕКСКЛУЗИВЕН РЕПОРТАЖ В ПИК! ФБР, ФСБ и МОСАД пасти да ядат! Влезте в „бялата стая“ у нас, за да изкарате листовките! (СНИМКИ/ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Американското ФБР, руското ФСБ и израелските служби МОСАД пасти да ядат! Влезте в „бялата стая“ у нас, за да изкарате листовките! Хората, които в момента карат шофьорските изпити, ще имат в края на курса челен сблъсък с „бялата стая“.
В нея се полага теоретичният изпит по правилника за движение по пътищата. И понеже изпитът винаги е „актуален“, защото се взима „по различни“ начини. Нали скоро ДАНС нахлу в ИА „Автомобилна администрация“ и извърши арести, защото пак имало схема да се изкара изпитът. Репортер на ПИК влезе в „бялата стая“. Какво и как действа… Защо е направено така. Има ли шанс за пробив в системата. Какво чувство изпитва човекът, който се явява на изпит. Снимки, видео и обяснение в следващите редове.
Преди да дойде време курсистът да се яви на теоретичен изпит върху Закона за движение по пътищата, той полага т.н. вътрешен изпит във фирмата, в която кара курса. С други думи той показва във фирмата реалните си знания и след това е пуснат до изпита в Държавната автомобилна инспекция, защото там той вече е платен. И ако го скъсат, пак трябва да плаща.
Ето с какво се сблъскваме в „бялата стая“ и как действа тя. Описваме нещата хронологично:
Когато курсистът влезе в стаята, той оставя багажа си в специално шкафче – телефони, чанти, техника и каквото още там носи. Трябва му само личната карта.
При него има квестор, който ще го наблюдава по време на изпита.
След това минава през скенер, който пищи, ако по него има нещо метално или носи мобилен телефон, примерно. Ако скенерът се заобиколи, веднага се включва аларма.
Ако е оставил всичко, но скенерът пищи, квесторът го проверява със специален метален детектор (№2) – като тези на летищата, като с него обикаля тялото на курсиста. Примерно може да има метален колан, който да реагира. Спокойно, няма да ви карат да сваляте колана.
След като курсистът е проверен с детектора, че не носи „тайни“ неща, той застава до рамката на големия метален скенер и стъпва на точно определено място.
Подава си личната си карта на квестора, който я поставя в специално устройство за сканиране. За секунди тя е сканирана, като акцентът е снимката на нея.
След това курсистът се изправя до рамката на големия скенер и бива снима от специална камера.
След като е щракнат, снимката се сравнява автоматично с тази от личната карта. И след като се установи съвпадение, курсистът вече чака да му кажат на кое точно място от номерираните в залата ще седне. Това се генерира от компютъра.
Квесторът въвежда изпитния протокол, с който курсистът се явява, школа, номер и т.н.
После курсистът сяда пред монитор, на който ще работи. Системата му генерира въпроси и в точен час започва изпитът.
Но следенето какво прави курсистът не свършва с това. На тавана в стаята, зад гърба на курсиста, има камера, която записва и предава директно звук и картина в големия център на ДАИ, който има връзка с всички „бели стаи“ в страната, които са пригодени да се полагат изпити в тях. Диспечери в тях следят на монитори къде какво се случва. Ако някъде има проблем, системата алармира с червен цвят и диспечерът се съсредоточава в тази камера.
Ако квесторът има някакви съмнения за курсиста, също може да подаде сигнал. И това е така, защото квесторът не може да взима решение. Ако някой курсист прави нещо нередно, решението дали да се изгони и прекрати изпита му се взима от диспечерите, като тяхното решение се описва в протокола.
Така реално и самият квестор е подложен на контрол.
Квесторът също така има и още едно средство за контрол. Той разполага с датчик, който регистрира в много голям честотен диапазон излъчването или приемането на сигнал.
Ако все пак курсистът е успял да мине през рентгена и да има в себе си устройство, с което някой до му подсказва, този датчик би трябвало да прихване сигнала. Все пак квесторът е на метри от курсиста и може да се движи из залата с датчика в ръка по време на изпита, ако прецени, че има нужда от това.
Над монитора на курсиста има огледало. То е поставено така, че от мястото на квестора се виждат ръцете на курсиста и какво прави.
Скенери, датчици, огледала, монитори, снимки, компютри, квестори, диспечери… за едни листовки.
После следва справка с ДАНС, ФБР, ФСБ и МОСАД и ако те кажат „да“, си взел изпита. Това, последното, разбира се, е шега.
Всъщност какво толкова се промени в хората, че се налага има такива „бели стаи“. Преди 30 години решаваш листовките, налагат шаблона и си ясен – „да“ или „не“. Какво е различното сега, че трябва да те снимат, да сравняват снимката… Дори това изглежда и малко унизително. Но явно причината е в нароилите се тарикати, които искат да „вземат“ изпита с плащане, не оценяващи факта, че така стават опасни на пътя. Хората го правят в името на сигурността. Дано да е така. Времето ще покаже.