ЕКСКЛУЗИВНО! Ако не приемем Истанбулската конвенция ще останем от другата страна на Босфора
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Още когато влязохме в ЕС, ние сключихме споразумение, че България ще влезе в Еврозоната. Това заяви пред "Панорама" финансовият министър Владослав Горанов. "На мен ми се иска това да се случи по-бързо. Стандартният отговор е: "Когато сме готови". Но моите намерения, които изразих пред европейските ни партньори при откриването на българското европредседателство, бяха, че влизането в ERM-2 трябва да стане през първото полугодие на тази година", добави той.
Горанов успокои обществеността и заяви, че няма основание за притеснение, че след приемането на еврото цените на стоките ще се повишат драстично. "Пазарът е този, който определя цените", отбеляза министърът. "Работодателите и синдикатите, които често водят доктринални спорове помежду си по една или друга тема, те са на едно мнение - предимствата са в полза на българската държава... На практика ние много отдавна търпим негативите от членството в Еврозоната, без да можем да ползваме предимствата от това да сме част от една модерна Европа", отбеляза Горанов.
Той поясни, че в голяма степен процесът по въвеждането на еврото е политически: "Но досега не сме чули нито един рационален аргумент против това България да стане част от това пространство".
Владислав Горанов коментира и вота на недоверие, иницииран от БСП и опозицията: "Колегите от опозицията търсеха тема, която за засегне максимално авторитета на сегашното управление, но нямаха достатъчно аргументи - нямаха достатъчно време за събирането им и не уцелиха момента...Темата за корупцията е тема на усещане в обществото. И ако погледнем последните проучвания на "Евробарометър", България е на 12-то място от страните-членки на ЕС. В този смисъл сами да си лепваме дамгата, не е е основателно... Затова и дебатът беше изключително далеч от това, което се очакваше от него".
Горанов посочи, че когато се вадят доводи, трябва да се разчита не на социологически аргументи, а на фактология.
Финансовият министър отбеляза, че системата за контрол в българските митници е уникална. "Ако има данни, че има проблем в тази система, защо няма нито един наказан, защо няма нито един обвинен?! Моят аргумент в защита на тезата, че системата е добра, е че в българския бюджет постъпват милиарди повече. И ако трябваме да сравняваме 2014 с 2017 г. е, че в българския бюджет има 6 милиарда повече", заяви той.
Владислав Горанов обясни и защо е гласувал против Истанбулската конвенция: "Всеки, който коментира конвенцията, трябва да е положил минимални усилия да я прочете. В нея няма нищо друго освен темата за насилие срещу жени и деца. Ако всички други спекулации срещу Истанбулската конвенция могат да бъдат подкрепени с конкретни доводи, аз съм готов да търся аргументи за нейната подкрепа. Дали ще подкрепим Истанбулската конвенция в българския парламент, е въпрос на цивилизационен избор. Но ако не приемем Истанбулската конференция, ние ще останем на другата страна на Босфора", заяви Владислав Горанов.