Ексклузивно! Волен Сидеров пред ПИК за СИРИЗА, "Южен поток", НАТО и евентуалните действия срещу Русия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Победата на СИРИЗА в Гърция предизвика шок в Европа. Как е възможно ултралява партия да спечели изборите - това е основният въпрос, който вълнува страните от ЕС. В България също СИРИЗА предизвиква нееднозначни реакции. Мнозина сравняват гръцката партия с нашата "Атака". Потърсихме Волен Сидеров за коментар.
Интервю на Албена Борисова
- Имаме ли нужда от СИРИЗА в България, господин Сидеров?
- България има нужда от СИРИЗА. В настоящия момент от 10 г. насам можем да кажем, че "Атака" е това, което е СИРИЗА в Гърция. За съжаление я няма тази организирана съпротива и мощ у българите, доста са по-намачкани и загубили вяра във възможността да се организираме в това, че изборите могат да доведат до нещо хубаво. У нас активността на гласуване е много по-ниска, в Гърция беше доста по-висока. Аз съм сигурен, че това, което направиха гърците, ще промени Европа. Ще има верижна реакция, ще има подобни настроения във Франция, в Португалия, в Испания, в Италия. Надявам се и в България.
- СИРИЗА заложи на русофилството, също като вашата партия. Това печеливша карта ли е на нашите географски ширини?
- Не знам дали се нарича русофилство. Това пак е защита на националния интерес. Например, ние сега губим много от санкциите срещу Русия. Губим от това, че ни спряха отвън проекта "Южен поток" и спечели Турция. Отвън всъщност означава САЩ. Това, което ни налагат, да сме във вражда с Русия, а не да си сътрудничим, е вредно за България. И в Гърция СИРИЗА го осъзна това нещо. И затова се обявиха против санкциите срещу Русия. Но не знам как ще комбинират преговорите за намаляване на дълга обаче. Защото там има един друг проблем, ние го нямаме. Имат огромен дълг, с който Западът държи за шията Гърция. Основната задача на Алексис Ципрас е този дълг да бъде намален, анулиран или нещо да се направи по него. Брюксел иска да изтъргува тази ситуация, за да може Гърция да е послушна, а не да застава срещу санкциите. Как ще завърши тази търговия, ще видим.
- Защо България подходи към "Южен поток" партийно, а не икономически? Защо трябваше Русия да спре проекта, за да разберат политиците какво са изгубили и да хукнат да търсят помощ в Брюксел?
- Тук още след 1990 г. се създаде политически елит, на който основната му характеристика беше да слуша и да се подчинява на това, което му се казва от американското посолство, турското, израелското и редица западни... Ние следваме една линия, която аз наричам атлантическа и глобалистична, вместо да изградим една национална доктрина за малко повече суверенитет. Ясно е, че ние не сме велика сила и не можем да се налагаме, но можем да играем по-гъвкаво, с повече полза за страната. А не заради една снимка с Буш или с Меркел да жертваш националния интерес. Ето тази школовка на българския национален интерес липсваше. Надявам се тя да се появи в по-младото поколение и да се появят по-добри политици, които да могат да казват "Не", а не само "Yes".
- Правителството на Орешарски призова НАТО да дойде да ни спасява от "инвазия на Русия". Сега се проверява готовността на армията...
- България разбира се няма да напада Русия. Та ние нямаме армия. Но ще бъде използвана като удобна географска територия. За провокация срещу Русия. Да, редно е в една нормална страна да се проверява готовността на армията. Но ние, както казах вече, нямаме армия, а и държава нямаме. Затова можем да подозираме, че тази мобилизация е част от военна агресия на НАТО срещу Русия.