BG EN

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Вижте отговорите на най-важните въпроси около избора на Габриел и на Министерски съвет! Два случая от миналото издават възможните варианти

Акценти

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Вижте отговорите на най-важните въпроси около избора на Габриел и на Министерски съвет! Два случая от миналото издават възможните варианти

424638
на 23.03.2024
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Вижте отговорите на най-важните въпроси около избора на Габриел и на Министерски съвет! Два случая от миналото издават възможните варианти
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Ексклузивно интервю на бившия председател на парламента Ива Митева за ПИК и Соня Колтуклиева:

препоръчано

СК: Г-би Митева, колко гласа ( най-малко) са необходими, за да бъде избран премиерът и да бъде избрано правителството?

ИМ: За избора на премиер и на правителство е необходимо обикновено мнозинство – минимум 61 гласа, при кворум – 121 гласа. Обикновено се предполага, че при вземането на такова важно решение, трябва да присъстват всички народни представители. Затова се предполага, че всички 240 народни представители ще бъдат в пленарна зала. Ако има отсъстващи и кабинетът бъде избран с по-малко от 121 гласа, това би поставило под въпрос и под риск самия кабинет. Т.е., ако в един момент му се поиска вот на недоверие, тогава не би могъл да събере необходимите по Конституция 121 гласа.

СК: Права ли съм, ако кажа, че правителство се избира с 61 гласа минимум, а се сваля със 121 гласа минимум?

ИМ: Да, точно така е, права сте.

СК: Има ли срок между издаване на указа на президента за избора на министър-председател и вкарване на точката в дневния ред за гласуване в пленарна зала?

ИМ: Няма такъв срок. Обикновено се смята, че след като мандатът се върне изпълнен, значи е намерено необходимото парламентарно мнозинство за формиране на правителство и би трябвало изборът да мине след това бързо в пленарна зала. Конкретното тук е, че мандатът е изпълнен, а гласуването на кабинета не е включено в графика на Народното събрание, което показва, че всъщност бавенето идва от парламента. Би следвало, при една такава ротация или сглобка, те да са си дали сметка, че това може да мине само през оставка на кабинета, след което биха възникнали такива усложнения и това да бъде изчистено от самото начало, за да мине ротацията гладко. А сега сме свидетели на повторно разиграване на едни спектакли, които гледахме преди няколко месеца… това е странно. Мисля, за българските избиратели е ясно, че има други интереси, отвъд видимите демонстрации.

СК: Гласуването на премиера и гласуването на кабинета в един и същи ден ли трябва да стане или такава е само практиката, няма определени срокове?

ИМ: Смятам, че трябва да стане в един и същи ден, тъй като все пак МС е колегиален орган. Първо се избира министър-председателят, тъй като и указът е за избор на министър-председател. Затова беше странно, че тези отводи на несъгласните да са в папката с министри, са били подадени пред президента и пред НС, тъй като нито президентът, нито парламентът са обвързани от имената в папката и тях това не ги интересува. Кандидатът за премиер може по пътя от Президентството до деня на неговия избор да промени целия състав на Министерски съвет, както това беше веднага обяснено в ПИК. Важно е единствено министър-председателят да не бъде променян. Затова те не са компетентните органи, пред които трябва да се подават тези отводи. Избира се първо министър-председателят и след това той обявява структурата и състава на Министерски съвет, които се гласуват вече отделно, те се гласуват ънблок. Т.е., ако бъде избран министър-председателят, но не бъде избран съставът на МС – мандатът е неуспешен.

СК: При Сергей Станишев се получи такъв скандал. Беше гласуван министър-председателят, забави се гласуването на кабинета, даже се промени и мандатоносителят междувременно.

ИМ: Това беше много интересен случай, защото там висяха на един глас, защото бяха 120 на 120. Тогава, когато Сергей Станишев беше избран за министър-председател, трябваше преди той да се закълне, да бъде избран и съставът на правителството, за да може и той да гласува като народен представител, за да станат 121 гласа. Тогава обаче стана нещо много интересно и може би тук беше грешка и на администрацията, тъй като тогава водеше проф. Корнезов. Много добре си спомням, че Сергей Станишев тръгна да слиза от трибуната, в този момент, обаче му звъннаха на проф. Корнезов, за да му кажат, че Сергей Станишев трябва да се закълне.

Виждате една такава грешка в такъв инфарктен момент, където всеки глас е много важен, колко беше съдбоносен. Тогава си спомням, че г-н Корнезов се зачуди, после каза на Станишев да се върне, той се върна, закле се и когато се закле, той вече не можеше да гласува за състава на кабинета, защото вече не беше народен представител и така стана скандала, защото вече бяха 120 на 120. Беше много интересен този случай и трябваше много внимателно да се преценят всички стъпки. Последва това, че се отиде на третия мандат и тогава кабинетът беше направен с мандата на ДПС и се сформира т.нар. тройна коалиция.

СК: Имаше недоразумения и по време на мандата на ИТН, когато Пламен Николов беше номиниран за министър-председател. Ще припомните ли тогава какво стана?

ИМ: Тогава той беше номиниран за министър-председател, но в един момент се реши той да оттегли своята кандидатура. Имаше указ на президента и когато той подаде в деловодството на НС оттегляне на своето съгласие, тогава нямахме кандидат за министър-председател. Избухнаха спорове между юристите дали това трябва да мине за гласуване в пленарна зала или е достатъчен неговият отвод. В края на краищата се реши да мине по-скоро като едно решение на парламента. Това също беше прецедент. Аз тогава напуснах залата и не исках да ръководя заседанието, защото знаех, че ще започне нечестно спрямо този човек наплюване. Беше много неприятна ситуацията и затова може би все по-малко хора искат да влизат в политиката. Тогава дори нямаше ясна опозиция и управляващи. Всички бяха опозиция и всички бяха срещу председателя на парламента. Аз бях сама срещу всичките.

СК: Така е. Г-жо Митева, като ви слушам, според вас теоретично съществува опция Мария Габриел също да подаде оставка или да заяви, че се оттегля като министър-председател, ако не се постигне съгласие? Срокът поставен от Бойко Борисов изтече днес, петък.

ИМ: Предполагам - да, защото има вече прецедент и предполагам, че може да го направи. Това вече си е решение на нейната парламентарна група какъв ход тя ще предприеме - дали този кабинет иска да бъде поставен за гласуване в пленарна зала.

СК: Може да се получи същата скандална ситуация и сега?

ИМ: Да, възможно е, затова човек трябва да обмисли предварително какво прави.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО) Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК