ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК: Вижте страховитите милиарди, които са потекли към "Лукойл" и Русия, докато сглобката воюва за дерогацията
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Двама се карат - трети печели. Тази стара българска поговорка важи с пълна сила за българската сглобка, начело на държавата, и "Лукойл". В случая - докато кабинетът "Денков" и ГЕРБ-СДС си налитат като яростни петли заради дерогацията за петролната компания, тя и Кремъл трупат купища пари.
700 милиона долара свръхпечалба за "Лукойл" от февруари до октомври и 690 милиона долара допълнителни приходи от петрол за Русия от август до октомври, благодарение на издействаната от правителството "Петков" дерогация!
Това става ясно от новия доклад на независимо международно разследване на Центъра за изследване на демокрацията у нас и финландския Център за изследване на енергията и чистия въздух (CREA), което бе публикувано днес в "Политико". Анализът на авторите показва енергийните доставки на Русия до целия свят и как се избягват санкциите. В началото на миналия месец първата част от мащабното им проучване, също поместено в американското политическо издание, разкри, че "Лукойл" са нарушавали дерогацията, като са изнасяли горива към страни от Европейския съюз и САЩ.
"Приблизително година след приемането на първоначалните санкции, законовите вратички се комбинираха с лошо правоприлагане и никнеща като гъби паралелна търговия, за да поддържат потока на приходите от изкопаеми горива на Москва и да изхранват почти половината от гладния за война бюджет на Владимир Путин. Руският петрол вероятно се превръща в гориво в Европа по нови маршрути. Правоприлагането в целия континент е разпръснато и разчита на противоречиви данни. И цял нов черен пазар се появи, за да застрахова, превозва и укрива горивото на Русия, докато пътува по света. С други думи, санкциите не са изпълнени", посочва "Политико" в новата си публикация.
Чрез дерогацията, която правителството "Денков" и ППДБ самоотвержено бранеха в последните месеци, Кремъл плува в истински океан от финансов урожай с дъх на петрол. Това е изводът, който може да се направи на база на цифрите, изнесени в новото разследване. А те са повече от шокиращи!
След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, ЕС въведе серия от санкции срещу Москва, включително забрана за внос на петрол и петролни продукти, както и ценови таван за търговията с руски суров петрол.
През май 2022 г., след като заплаши да блокира съответния пакет от санкции на ЕС, българското правителство, заедно с други държави-членки на ЕС, осигури за петролната компания изключение от забраната за внос на руски суров петрол и петролни продукти. Най-простичко казано целта на изключението е България да може да получава доставки, но да не продава руски петрол на други страни. Освен Украйна.
След въвеждането на дерогацията, контролираната от "Лукойл" рафинерия в Бургас - най-голямата на Балканите, значително увеличава вноса на руски суров петрол от 70% преди инвазията, до 93%. Калкулацията е показала, че по този начин е била генерирана неочаквана печалба в размер на около 2.4 милиарда заради разликата в цената на руския и неруския суров петрол. Това е приблизителната печалба за Кремъл от началото на войната досега.
През първите девет месеца на 2023 г. в резултат на дерогацията рафинерията е изнесла горива на стойност 984 милиона евро, изчисляват авторите на разследването. Нещо повече - чрез "вратичка", която всъщност се оказва направо порта, Русия е използвала ЕС, за да запази глобалния си петролен пазарен дял и съответно - да финансира бруталната си война в Украйна.
"До края на октомври рафинерията на Нефтохим е преработила около 34 милиона барела руски суров петрол, генерирайки приблизително 2,2 милиарда долара приходи за Кремъл. Освен това "Лукойл", който контролира веригата за доставки на петрол в България и голяма част от Югоизточна Европа, генерира свръхпечалба от над 700 милиона долара, от които само малка част вероятно ще бъде върната в българския бюджет. Останалата част е прехвърлена на офшорни дъщерни дружества в Швейцария, Холандия и ОАЕ", казват авторите на доклада.
Според данните от анализа им, от края на юли 2023 г., когато Делян Добрев от ГЕРБ внесе предложение за прекратяване на дерогацията в едномесечен срок и в сглобката започнаха да се карат да бъде ли съкратен срокът на нейното действие, "Лукойл" е внасял руски суров петрол на цени над горната граница от $60. Средната вносна цена на руския суров петрол на терминала Росенец стабилно се е повишила от 54,9 долара/барел през юни до 85,5 долара/барел през октомври.
В същото време средният месечен внос на руски суров петрол на "Лукойл" се е повишил от 2,75 милиона барела между февруари-юни до около 4 милиона между юли-октомври, осигурявайки поне 690 милиона долара допълнителни приходи от петрол за Русия.
Тези приходи е можело да бъдат намалени с 231 милиона долара, ако горецитираните покупки от страна на "Лукойл" са били извършени на цени от горната граница от 60 долара. CREA изчислява, че Кремъл също е спечелил около 468 милиона долара данъчни приходи от продажбата на руски суров петрол на Бургас между август и октомври 2023 г., продавайки своя петрол над горната цена. А Русия е спечелила близо 1,5 милиарда долара общи данъчни приходи през 2023 г.
На 4 август агенция "Митици" изпраща писмо до Европейската комисия, с което пита дали България може да внася над 60 долара. ЕК признава, че може, тъй като в момента в регламента на ЕС няма изрична забрана за България да внася над 60 долара. "Колегите от "Политико" са запитали комисията и на практика те са признали, че става въпрос за недоразумение. То не е коригирано вече 4 месеца. Дадена е тази възможност на България, без да се вземе предвид, че тя е страна, която получава доставки по море, и би трябвало да е под регламента за тавана на цената от 60 долара. "Лукойл" успява да захрани руския бюджет значително повече през последни 4 месеца", коментира Мартин Владимиров пред бТВ тази сутрин.
По думите става въпрос за огромна пробойна в санкционния режим на ЕС, в който България и Кремъл са се възползвали пред последната половин година. "В законопроекта, който отменя дерогоцията от 1 март, е важно да се добави и това условие, че доставките на руски петрол трябва да са под 60 долара за барел, а разликата между тях и средната цена на алтернативните доставки да бъде облагана със 100% данък. Така че нито "Лукойл" да генерира свхъпечалба, нито Кремъл да генерира свръхданъци, с които да финансира войната. Няма да спрем да разследваме как Кремъл забогатява благодарение на усилията на страни като България, които са като троянски коне в санкционния режим", закани се Владимиров.
"Всичко е законно - има таван от 60 долара за барел за руския петрол, но България има дерогация и в нейните рамки може да не спазва този таван", казва "Политико" и посочва, че страната ни е направила точно това. А според Владимиров: "Ситуацията показва, че България е помогнала на Русия да използва съществуващата дупка в нормативните правила на ЕС и така да се увеличат максимално приходите на Кремъл от продажби на суров петрол без да има видима полза за българските потребители".
"По-общо казано, освобождаването на България от забраната за руски петрол напълни джобовете както на най-голямата руска частна петролна компания "Лукойл", която доминира българското производство на горива с разрастващата се черноморска рафинерия, така и на самия Кремъл", посочва "Политико".
От изданието са потърсили финансово министерство и "Лукойл" за коментар, но те не са отговорили.
ОЧАКВАЙТЕ ПО-КЪСНО В ПИК КАК МОРСКИ ФЛОТ В СЯНКА Е ТРАНСПОРТИРАЛ "ЧЕРНОТО ЗЛАТО" НА РУСИЯ ПО СВЕТА