ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Радев и Макрон с първи думи след срещата в "Евксиноград": Президентите единни срещу "социалния дъмпинг"! Гостът обяви: Готови сте за Шенген (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Първо бих желал да приветствам президента Макрон с добре дошъл след 10 години прекъсване за пребиваване на френски президент в България и да му благодаря, че България е сред първите дестинации в натоварената му програма. Възприемам това като качествен ръст в нашите отношения, които имат дълга и ползотворна история, но също така потенциал за развитие, каза президентът Румен Радев след срещата си с президента на Франция Еманюел Макрон.
Имаме предпоставки да направим много повече. И затова е необходимо да насърчаваме контактите на бизнеса за повече обмен и инвестиции. Също така е необходимо да стимулираме сътрудничеството в областите култура, туризъм, както и в преките контакти между хората. С президента Макрон изразихме задоволство от постигнатото в сътрудничеството в сферата на отбраната, касаещо трансформацията на въоръжените сили на република България и придобиването на модерни системи. Налице е потенциал това сътрудничество да продължава в областта на военно морските сили и сухопътните войски на България, посочи Радев.
Изразих своето уверение, че Франция ще подкрепи приемането ни в приемната на Еврозоната. Обсъдихме открито всички обстоятелства около тези членства, посочи още президентът на България.
Отношенията ни с Франция имат определено стратегически характер и определено придобиват по важна роля в контекста на членството ни в ЕС. Затова е необходимо да съгласуваме работата си по дневния ред на Европа. В тази връзка днес обсъдихме европейската сигурност, мигрантска криза и Шенген, българското европейско председателство и социална Европа, каза държавният глава.
Сигурността на европейските граждани започва от сигурността на нашите граници. България поема председателството на Европа в труден и предизвикателен период. С тази цел българското правителство предприема мерки, целящи консолидиране на съюза и засилване на сигурността, солидарността и конкурентноспособността. Ще очакваме експертна френска подкрепа за подготовката и провеждането на председателството. И подкрепа на един от най-важните от нас политики - кохезионната политика. Също така обсъдихме и друг приоритет на нашето председателство -перспективите пред Западните Балкани. Трябва да имаме много по-мащабно мислене за стабилността на Европа. Защото, ако не представим европейска перспектива за Западните Балкани, те рано или късно ще представят балканска перспектива за Европа, посочи Румен Радев.
Основният приоритет за България остава максимален интегритет в европейските политики и структури, както и участието в нови инициативи на засилено сътрудничество. Споделих загрижеността на Макрон относно директивата за командированите работници. този проблем е от компетентността на българското правителство, но ще споделя, че България е срещу измамите с осигуровки и заобикалянето на правилата. Затова трябва да има засилено сътрудничество на социалните служби и по-силен контрол. Споделям необходимостта от нормативни промени, които да запазват правата на работниците, да подобряват условията на труд и да водят до по-висок жизнен стандарт, посочи президентът на България. Но въпросът за социалните права не се изчерпва само с директивата за командироване на работници. налице са и редица други проблеми катко данъчен дъмпинг, корпоративен дъмпинг, както е налице и неколкократно по-ниско заплащане на работниците от новите страни-членки в клонове на предприятия, банки и търговски вериги. В сравнениесъс заплащането на техните колеги от старите страни-членки за същото количество и качество на труда. Затова е необходим комплексен подход към тези комплексни проблеми, който да води до устойчиви решения, категоричен е Радев.
Искам да благодаря на президента на Франция за съдържателните и конструктивни разговори, посочи Радев. В негово лице Европа има нови идеи, енергия и харизма, от които нашият съюз има нужда. От своя страна Франция винаги може да разчита на България като партньор и приятел, каза Радев.
Искам да кажа колко съм щастлив за възможността да бъда тук и за приятелството, което съществува между нашите страни. това посещение ще даде възможност да засвидетелстваме жизнеността на нашата връзка, каза в началото Еманюел Макрон.
По отношенията ни в областта на индустрията, отбраната, цифровизацията, те се задълбочават. Някои проекти се развиват в благоприятна посока - а ние сме тук да насърчим това, посочи още гостът.
Нашето двустранно сътрудничество почива на добрите взаимоотношения, които съществуват между нашите администрации, въоръжени сили. Подчертахме, че трябва да се задълбочат взаимоотношенията между нашите армии. Тези отношения почиват на нашия европейски проект и на рамката, която поставя ЕС, допълни той.
Имаме съмпадения на мненията по три основни теми - една от тях е реформата на директивата за командироване на работници и служители. Благодаря, че ясно се обявихте срещу социалния и данъчен дъмпинг, обърна се Макрон към президента Радев. Целта на тази директива е нашите съграждани да живеят по-добре, да имат по-високо ниво на живот, допълни той.
Френският президент изтъкна, че сме изпълнили всички изисквания за Шенген и че България трябва равноправно да участва в изготвянето на новите правила.
Макрон благодари на Радев за посрещането от него и от неговата съпруга.
На въпрос на журналисти по отношение на Полша, Макрон директно отстреля страната. Полша днес не е страната, която очертава посоката, по която се развива Европа и която придава смисъл на този проект, каза президентът на Френската република.
„Полша, обратно, е страна която върви срещу европейските интереси. Неотдавна ЕК образува санкционно производство срещу Полша. Европа бе създадена, за да постигне сближаване на членовете си. Създаде се общ пазар, за да се подобри състоянието“, заяви Макрон. По думите му Полша се ползва от структурните фондове на Европа. „Европа е пространство, което се създаде въз основа на ценности, а Полша го нарушава. С изявлението, което направи премиерът на Полша, се допусна нова грешка в стратегията на Полша. Полша изостава от Европа. Съжалявам за тази позиция. Мисля, че полският народ заслужава много повече. Мисля, че правителството може да убеди полския народ, че може да бъде по-добре заплащано. Така, както и президентът Радев, и аз споделям констатацията, че смисълът на историята е да подобрим условията на живот на нашите граждани и да постигнем сближаване“, подчерта Макрон.
„Аз не мисля, че позицията на министър-председателя на Полша по някакъв начин може да постави в опасност осъществяването на този проект. Реформата на директивата ще се постигне с квалифицирано мнозинство. Разговорите с президента Радев ми носят много доверие в тази насока. Не мисля, че мнението на полския министър-председател може да се отрази. Напротив, това ме убеждава колко е необходимо да помислим за реформата на Европа. Това са хората, които се опитват да разрушат ценностите на ЕС. Това ме убеждава още повече колко сила има в моя проект и възможност той да бъде защитен“, каза още Еманюел Макрон.