ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Софиянци разтревожени за 25-годишна традиция - къде ще пратят продавачите на книги от площад "Славейков"? Зам.-кметът на столицата Тодор Чобанов разкри плановете на общината
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проектите за преобразяване на площад „Славейков“ и премахване на сергиите за книги и предлагането им само в определени дни на седмицата и на определени места предизвика недоволството на продавачите и подписка за оставянето им на площада.
Традицията е от 25 години, а за преобразяване на пространството години наред се носят слухове, които подпалват продавачите на сергиите. По думите на главния архитект на столицата Здравко Здравков проблемът е сериозен за намиране на компромисно решение, на книжарите е бил предложено място при Народния театър, но от театъра са възразили. Все още се търсят варианти. Проектът предвижда тотална реконструкция на площад „Славейков“, идеята е тези книги да бъдат разположени там само кампанийно, поясни главният архитект. От общината разкриха пред ПИК, че на първо време със сигурност сергиите ще бъдат премахнати заради ремонта.
ПИК потърси за коментар зам.-кметът на столицата по културата Тодор Чобанов:
- Г-н Чобанов, чухме преди дни от главния архитект на столицата, че се обмисля преместване на книжния пазар от площад Славейков и започване на ремонт на мястото и то тази година. Несъмнено темата не е само чисто техническа и архитектурна, тъй като знаем, че пазарът е традиция за столицата и един вид културно средище, и софиянци са свикнали да го има именно там. Дори е утвърдено през годините като се каже площад Славейков, да се разбира книжния пазар. Вие как гледате на това преместване и какво го наложи?
- Да започнем с това, че аз като жител на София не мога да си представя площад "Славейков" без книгите! Книгата е в основата на нашата цивилизация, тя си остава - въпреки интернета и дигиталното четиво - атомът на знанието, прозорец към света и любимо занимание на милиарди. Затова е толкова хубаво, че на площада и наоколо, в безистените и съседните улици,през годините се появиха и много книжарници, в това число и антикварни. Впрочем докато в световни градове като Лос Анджелис книжарниците в идеалните центрове намаляват, при нас има истинско Възраждане - в идеалния център на София действат няколко десетки книжарници и продължават да се откриват нови.
А самият площад е знаков за София и трябва да бъде обновен и ремонтиран, както и много други знакови пространства, но това не означава, че книгите ще изчезнат от него и от околностите му.
- Имате ли потвърждение от гражданите на столицата, че повечето от тях са против книжния пазар на Славейков и какви са отзивите на столичани, които постъпват по темата в общината?
- Разбира се. Правени са анализи в хода на подготовката на проекта за обновяване, но можете просто да отворите социалните мрежи, да прочетете статии по темата и да видите какво мислят хората - дразнят ги кашоните, това, че вечер не всички търговци си почистват, че на площада денем и привечер не могат да се проведат различни културни събития. Че поизчезнаха запалените букинисти, че антикварното отстъпва пред новото съдържание. Хората искат чистота, ред и качество и ние сме длъжни да работим в тази посока.
И тук не става дума само за по-качествени съоръжения за търговия, които да не запълват цялото пространство, а за нов модел. Тези настроения не са против книгите, в никакъв случай, по-скоро обществото узрява за по-качествен подход за използването на това място.
- Разбрахме, че вече се събира подписка срещу идеята да се премахнат сергиите. Срещнахте ли се вече с протестиращите и как ще откликнете на подобни прояви, които в такива случаи са неизбежни?
- Не сме получавали такава подписка при нас до момента, като я получим - ще я разгледаме, ще поискаме и мнението на районния кмет, ще пуснем ако трябва нови анкети, допитвания. Търговията не е в наблюдавания от мен ресор, но ще се постарая да убедя колегите, че под някаква форма търговията на открито с книги трябва да се запази. Бях например сред хората, работили за запазването на търговията с картини по ул. "Париж". Но за "Славейков" - не и за сметка на това да имаме пълноценен площад с възможности и за други културни дейности. Между отделните процеси на един такъв знаков площад трябва да има симбиоза, а не конфликтност, не "или-или".
- Вероятно е обсъждано какви са вариантите за ново място за пазара. Чухме, че един от тях е пространство около Народния театър, но пък от театъра не били съгласни. Къде смятате за най-удобно този пазар да бъде разположен?
- Консултираме различни идеи - около Народния театър, в зоната на "Ларгото". Ще се намерят работещите формули и подходящите места, които да допълнят площад "Славейков", където също ще може да продължи такава дейност в определени дни и часове.
- Какви са проектите на общината при положение, че площадът бъде освободен? Каква е идеята за това място?
- Очевидно то трябва да остане културно средище - и сега там има библиотека, книжарници и пр. Ще има изложби на открито, концерти, прожекции - като на площада пред Народния театър например. И книги и книжарници, разбира се! Водещ немски експерт например ни каза, че е особено подходящ за концерти на открито - поради издължената си форма. Но функцията на един площад е най-вече да позволява хората да се събират, да се срещат, да общуват - това е древната агора или на латински - форум, от каквито двумилионна София има особена нужда.