ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Шефът на "Галъп": Валери Симеонов е прям и може би е политикът с най-здрав разум, затова Борисов трудно ще намери цаката на патриотите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ГЕРБ победи парламентарните избори. Веднага започнаха сметките на анализаторите с кого ще му се наложи да направи коалиция. С Обединетите патриоти му достигат гласовете за формиране на мнозинство за бъдещото управление. "Воля" на Веселин Марешки тепърва ще се види дали ще влезе в сметките.
"Може да направим правителство с ГЕРБ, може и да не направим", каза часове след приключване на изборите Валери Симеонов от Обединени патриоти. "Ще разговаряме първо с патриотите и чак тогава ще отидем на разговори с ГЕРБ", отсече Веселин Марешки. .
Потърсихме социолога и изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов за прогноза какво ще е бъдещото управление.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Как виждате кабинета "Борисов -3", г-н Симеонов?
- Тук ще се позова на Валери Симеонов, който попита: "Защо беше цялото това упражнение?". Сега на Бойко Борисов ще му бъде много по-трудно. Едно е да съставяш правителство с Реформаторския блок и да разчиташ на подкрепата на Патриотичния фронт. Съвсем друго е да правиш кабинет с патриотите. На реформаторите той им беше намерил цаката - разделяше ги и ги владееше. Патриотите обаче са чепати. Едно са експертите на АБВ, съвсем друго е да разчиташ на непредвидимия продукт "Воля", с цялото ми уважение. При това положение победата на Борисов ми изглежда пирова. Тепърва ще има да бере ядове. Европа тъкмо беше зарадвана от европейската ни ориентация. След като се беше уплашила от президента Радев да не ходим при Русия. И сега една коалиция с националистите, не знам как ще й се отрази.
- Европа ще приеме ли такава коалиция? Особено на фона на главоломното нарастване на национализма на континента?
- Европа не е вече това, което беше. Тя е в криза. Но, сигурно ще има натиск. Бойко Борисов държи на балансираните отношения с Турция. И очаквам да има проблем заради управленската коалиция с националистите. А иначе за пенсиите ще се разберат. За изборите - също. Патриотите не искат мажоритарен вот. Въпросът е Слави Трифонов какво ще направи или ще си затрае.
- Валери Симеонов каза, че патриотите могат да направят, но могат и да не направят правителство с ГЕРБ... Това не подсказва ли, че ще има опити да се извиват ръцете на Борисов?
- Симеонов е прям. Той е политикът с най-здрав разум, може би. Повечето играят, използват различни пиари... Симеонов говори това, което мисли и което му е на сърце. Затова казвам пак, че Борисов ще бере ядове.
- Какво обърна везните в полза на ГЕРБ? Съвсем скоро загубиха президентските избори. Или провалът беше наказателен само заради неподходящата кандидатура на Цецка Цачева?
- ГЕРБ победи предимно заради грешките на БСП. Но има и друго. Българите се срастнаха с Бойко Борисов толкова много, че не могат да си представят вече страната и политиката без него. Той се превърна в навик. Няма я предишната му харизма, което е нормално след толкова години в политиката. Но остана навикът. Сегашните избори бяха упражнение по честолюбие на Борисов. Ако обаче той продължи така, ще му се върне като бумеранг. Може да не е скоро, но го има.
- Говорите за грешките на БСП. Кои бяха най-големите грешки на Корнелия Нинова? Дали това, че започна да се прави на Бойко Борисов, но в пола - призоваваше го да си говорят по мъжки, говореше рязко...
- Не, не...Цялостната картина е важна. БСП заложи на агресивна кампания. Тя така и не намери послание към средната класа. С двуполюсността, всичко стана черно и бяло. Върнаха се до болка познатите риторики Русия - Не Русия, кой на кого е, какъв е бил дядо му, баща му... БСП не биваше да се представя като добрата партия, която се връща към себе си и ще прави промени. Хората обичат познатите опции. Какво значи, че ще прави промени? Тогава може да не ни харесва Борисов, но го знаем какъв е и дай да си го изберем пак - този механизъм сработи при много хора. Не бива да се пренебрегва и фактът, че ГЕРБ идва от властта с целия си ресурс. Тя много бързо успя да се стегне и да обърне мача. БСП от своя страна също направи много за себе си, достигна високи нива, каквито не е имала през последните избори. Но това не решава отварянето към центъра.