ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Антоанета Христова с безпощаден коментар за управлението на Кирил Петков и фалшификацията за "къщата в Барселона": Некадърен кризисен пиар, с който се рискува репутацията и на правителството, и на държавата (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическият психолог проф. Антоанета Христова размазва фалшификациите на Кирил Петков и копоя на Румен Радев - Бойко Рашков, за "къщата в Барселона", "инвестиционния бюджет", който само след четири месеца ще бъде актуализиран, и успешното им управление.
"Ако "фактите" около скандалния случай, са събирани просто така, това се нарича "претопляне на случая". Най-важното за мен не са толкова медийните публикации. Защото това звучи ужасно несериозно. Това е обликът, но обида към протокола, който се ползва. Второто нещо е - кой го е направил?", коментира Христова.
Тя попита - къде всъщност е Планът за развитие, кой е пренебрегнат, в чии джобове ще отидат парите за възстановяване. "Това очевидно се прави извън нашето внимание и е част от картината. Виждаме и това, че цените растат главоломно. Оставете краставиците, хлябът, олиото, всичко расте. При това положение се разбира съвсем естествено, че хората са разочаровани. На фона на това разочарование, на фона на риска от протести, какво се прави? - Кризисен пиар. Който се прави изключително некадърно. Трябва да уволнят онзи, който прави този кризисен пиар. Защото този скандал може да надскочи рамките на държавата. Той рискува адсе превърне не просто в пиар, а като бумеранг да удари правителството. Рискува се репутацията на правителството и репутацията на държавата", заяви Антоанета Христова.
Тя отбеляза още: "Голяма тема е психологията на нашия народ. Забелязвам, че омразата, агресията, която я имаше по-миналата - с протестите срещу предишните управляващи, сега се обръща по друг начин. Мнозинството започва да изпитва страшна нетърпимост към управляващите в момента. И има една малка група, която защитава абсолютно срещу собствения си интерес правителството. Защото очевидно защитават своя предишен избори, трудно признават грешката си".
"Когато говорим за поведение, което е извън здравия смисъл, тогава може да се търси личностен проблем", допълни Христова.
Според нея има много анализи на отношенията Главен прокурор - Кирил Петков: "Моята интерпретация е много ясна. Говори се, говори се, че главният прокурор не гони престъпниците. Който го говори - виждат се двамата и се разбират. Това е комуникация чисто по същество - аз съм главен прокурор, дай имената, ние ще реагираме. Тази комуникация е урок по поведение спрямо институцията. Гешев даде урок на Кирил Петков. Петков обаче реагира полукоректно".
Антоанета Христова заяви, че няма лошо, че е подбрал "списък по Гугъл". Проблемът е в това, че се е изложил с това, че не води разговор по същество. "Петков събира нещо абсолютно некомпетентно, не знае кой кой е, отива и го мята. Мяташ го, за да провокираш или мяташ, защото това е твоят капацитет. Моята теза е, че е и едното, и другото. Истината е, че в този комуникационен мач стабилността и разумът веднага проличават и те са на страната на главния прокурор".
Тя подчерта, че има сериозен проблем - двойният аршин и в президентството, и в Министерски съвет.
"От една страна, гледайки цялата тази картина, човек си казва - тук има нещо гнило. Такъв е този подход?! Опитвам се да си обясня това не толкова личностово. И за мен проблемът лежи в лявата им левичарско-либерална принадлежност", заяви Христова.
"Какво е либералът? - Либералът е човекът, който казва - свободата е над абсолютно всичко. Свободата прегазва и закона, и Конституцията, и правата на българите. Има едни автори, които казват - краят на либерализма е, когато той победи. Аз смятам, че този либерализъм, който виждаме в момента, това е краят. Но трябва да си го изстрадаме", отбеляза политическият психолог.
Христова изтъкна, че това е добре да се разбере от по-широка публика - че в тази идеология се крие краят на демокрацията и краят на спазването на законите: "Затова трябва да спрем настъпването на либерализма, да ограничим малко личната свобода в рамките на закона".
"Партията е консервативна ценност, тя е идентичност, да знаеш кой си, какви са твоите ценности, кои са твоите отговорности. "Продължаваме промяната" не показват посока, ценности, те казват - ще решим технологично бързо това, което смятаме за правилно... И накрая ще направим "умна реформа". Въпросът е, че те видяха, че обещанията се хвърлят на момента, за да решиш ситуацията с властта и след това друго няма значение", коментира Христова.
Тя подчерта, че бюджетът на Четворната коалиция е "ляв бюджет": "До този момент ние се занимаваме с някакви 5 милиона? Но нали можем да смятаме - едното е 5 милиона, другото е 9 милиарда. Къде отидоха тези милиарди? Нито в джобовете на гражданите, нито в помощ на малкия и среден бизнес, нито на за социални помощи. И питам тук - къде е БСП? Имиджът на БСП е помощта на социално слабите, борба срещу неравенствата. Къде е БСП в тази битка? - Изчезна! Те до такава степен са под похлупака на тази лоша компания, че в момента най-опитната партия в коалицията започва да трупа значителни негативи".
"Корнелия Нинова спечели привидно битката, но войната й трупа в момента удар след удар. Нея я няма! А би трябвало тя да води лявото правителство, БСП трябва да е партията, която най-силно застъпва политиките си предвид ляволибералното обкръжение. Въпросът е, че Нинова трябва да лидира левите социални политики. А такива няма. 10 лева повишаване на пенсията? Това е подигравка!", заяви Антоанета Христова.
"В момента управляващите действат "пожарникарски"... Хайде да видим кога човек издава истеричността си - когато не успяваш да се справиш с целта си за определеното време. За мен в момента темата "Гешев" е истерия на всички политици, които са в момента в правителството. И за децата е ясно, че когато има ред в системата, тогава няма агресия, няма вътрешни проблеми. Нещата са елементарни. Вчера го казах и една моя колежка не ме разбра. Затова да го повторя - говоря бавно и с разбиране. Когато една система е лоша, тя произвежда лош резултат откъм личностни хора. Когато системата на съдебната власт има дефекти, тя произвежда корупция. Когато обаче ти поправиш системата и въведеш добър контрол и механизми, тя трудно може да бъде прескочен като злонамерен човек. В основата е да се направи реформа, а не да се биеш с личността. На практика истерията "Гешев" показва слабостта им. И техния страх", заяви политическият психолог.
Според Христова не само Гешев е проблемът на новата власт: "Има поредица от хора, от които те се страхуват. ТЕ са част от политическата игра. Но за мен битката е толкова видима и прозрачна, че не знам дали още някой е останал да се чуди. Единствената разлика между тези, които се правят на неразбрали е, че не искат да признаят грешките си. Заинтересувах се какъв е типажът на хората, които казват - абе, оставете ги, нека управляват. Това са горе-долу хора на средна възраст, работещи за високи заплати - айтита, хора от банковия сектор... Има много ясен профил на тези, които са търпеливи в момента. Но те са невероятно малцинство".
"Предишният главен прокурор Сотир Цацаров не беше лош. Той беше много разумен и интелигентен, държеше силно баланса. Докато Гешев е друг характер. Но държавата имаше нужда от този характер. Но държавата не може да разбере с какво може да направи компромис, как да оцени личността. Знам, че много хора смятат, че той е абсолютно несправедливо нападан. Но не не съм много убедена какво е съотношението за и против него", заяви Христова.
На въпрос дали зад тези атаки не стоят чужди специални служби, тя отговори: "Тези хора подлежат на разследване, но всичко това е в ръцете на прокуратурата. И аз разчитам на това. Но аз съм анализатор, аз наблюдавам поведение... Лошото е, че хората се чувстват безсилни от всичкото това, което наблюдават. Жестоко безсилие!".
Според Христова в момента наблюдаваме игра на нерви.
"Румен Радев ще си подготви политическа алтернатива. Но много по-малко хора ще се вържат. Пак ще кажа правилото - когато се създава нова партия, е изключително важно кой е лидерът. Данните сочат, че министър Стефан Янев има подкрепа и чисто визуално одобрение от страна на определена възрастова и политически ориентирана ляво и проруски група. Когато имаш такава личност, това означава, че тази група може да гласува за БСП, но може да потърсят алтернатива, тъй като не харесват Корнелия Нинова. Това е битка на Радев с БСП, от която искат да източат максимално гласоподаватели. Според мен Радев е заложил на "добър кон". И вероятно ще може да се представи добре, но не така, че да стане първа политическа сила. Това е моята прогноза", заяви Антоанета Христова.
Гледайте на живо по ПИК TV!