BG EN

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Калина Андролова: Ако Радев предоговаря договора с "Боташ", може да останем и без ток, министрите му до един са измамници (ВИДЕО)

ГОРЕЩО
Акценти

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Калина Андролова: Ако Радев предоговаря договора с "Боташ", може да останем и без ток, министрите му до един са измамници (ВИДЕО)

247168
на 11.06.2025
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Калина Андролова: Ако Радев предоговаря договора с Боташ, може да останем и без ток, министрите му до един са измамници (ВИДЕО)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Журналистката Калина Андролвоа с нови разтърсващи факти за многомилиардния договор с "Боташ" и участието на Румен Радев в аферата.

препоръчано

Радев трябва да спре да говори за БОТАШ с кризисен и агресивен пиар, защото в тази държава не всички са лаици като него по темата газ, финанси и управление в енергийния сектор, има поне десетина души в държавата, които могат да го направят на пух и прах. Радев, защитавайки договора с БОТАШ, пряко всякакви факти, всъщност си признава, че е бил в пълно съзнание какво върши. След последното изявление за БОТАШ, Радев вече няма извинение, че някой го е подвел. Договорът с БОТАШ изглежда твърдо като корупция и прилича на това да са взети много пари, за да се извърши подобно национално предателство. Този договор не е въпрос само на невежество.

Първо, искам да изясня фактите относно думите на Радев за вътрешното потребление! Две са причините този договор да не може да се ползва – първо, оскъпява газа толкова, че той е непродаваем навътре или навън; и второ – „Булгаргаз“ вече няма пазарен дял, нищо не може да внася, защото няма на кого да го продава. И привеждам факти, за да не съм голословна, за разлика от президента-популист. За цялата изминала 2024 година „Булгаргаз“ е доставил газ по договори с клиенти в обем на 16 млн. и 800 хиляди мегаватчаса. Направих справка в отчетите на дружеството за 2021 г. за сравнение и споделям с вашата аудитория, че „Булгаргаз“ през 2021 г. е доставил 34 млн. и 300 хиляди мегаватчаса газ. Тоест към днешна дата има спад в пазарния дял на дружеството над 50%. Цялата индустрия е отишла при руските посредници, получава газ от тях, а за „Булгаргаз“ са останали тези, които не плащат, общо взето топлофикациите.

Тоест през 2021 г., в края на управлението на ГЕРБ, пазарният дял на „Булгаргаз“ е над 97%. Останалите проценти до 100 са количествата на Валката Златев за „Лукойл“. Тогава диверсификацията през „Булгаргаз“ е била теоретично възможна, защото „Булгаргаз“ има висок пазарен дял. И при запазване на цените е било възможно да се смени източника на газ. В момента диверсификация е невъзможна, защото пазарът вече принадлежи на руските посредници, които винаги могат да са по-гъвкави спрямо конкурентен неруски вносител на газ. „Булгаргаз“ не може да ползва договора с БОТАШ за вътрешно потребление (както се изразява Радев), не само защото е сключен неграмотно и повишава цената на газа, като прави газа по този договор неконкурентен, но и защото този договор е ненужен като количества!!

На второ място, искам да изясня един много важен момент, с който Радев и кохортата му, която обикаля из медиите, не спират да спекулират. Износът на газ по този договор за трети страни!

Хората трябва да знаят, че към Гърция ние не можем да изнасяме, защото капацитетът се държи 100% от руснаците на Кулата/Сидирокастро до 2030 г. Служебният кабинет на Радев с премиер Гълъб Донев, при който се осъществи този договор, е бил напълно дилетантски. Няма нито експертна оценка на договора с БОТАШ за бизнес възможностите, нито правно е консултиран този договор, нищо! Те дори не знаят, че няма свободен капацитет, за да изнасяме газ към трети страни. Не можем да изнасяме и към Северна Македония, както и към Сърбия през Зайчар, защото и там капацитетът е резервиран изцяло от „Газпром“. (Така че приказките на Радев за Унгария угасват моментално). И Радев има наглостта да пита: защо не изнасяме газ към трети страни?! Министрите на Радев до един са или измамници, или слуги, назначени през Копринката за изпълняване на задачи, поставени им от недържавни (олигархични) фактори!

Единствената възможност би могла да бъде износ за Румъния, но и там са супер ограничени възможностите. Не можем да изнасяме газ, защото се състезаваме с „Газпром“ и с БОТАШ. И за нас, и за руснаците, и за турците стартовата точка е Странджа/Малкочлар. На руснаците и турците газът им тръгва оттам с нула разходи. Ние започваме с около минус 17 долара и 70 цента на мегаватчас, заради таксата услуга и допълнителните разходи, които се натрупват, заради това, че плащаме за повече, а можем да вкараме по-малко газ и пр. несъответствия в договора. Тоест газът, който бихме могли да вкарваме за износ към трети страни е неконкурентен! Дори да имаме капацитет, а ние и капацитет нямаме, не можем да изнасяме неконкурентен газ и да борим руснаците. Този договор с БОТАШ е направен така, именно, за да не можем да бъдем конкуренция, затова казвам, че това е корупция и предателство.

Така че Радев да каже откъде да прекараме газа?! Със самолети ли ще го носим, с влакове ли? Той да каже как да го изнасяме? Те, когато са сключвали договора откъде са смятали, че може да се транспортира газ?! Служебният кабинет като сключва 13-годишен договор и задължава държавата за 5-6 милиарда с индексациите, направи ли икономически анализ, експертен, правен? Не. Радев никога повече не трябва да управлява държавата, защото не може! Просто не може! Радев си въобразява, че може да е някаква алтернатива на Борисов, но Радев е много под властовите умения на Борисов. Борисов никога нямаше да реагира така неграмотно на промените в газовия сектор след началото на войната в Украйна, както реагираха ПП и Радев.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 юни - разходи от спестяванията ядосват Овните, неочаквано големи приходи ще зарадват Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 юни - разходи от спестяванията ядосват Овните, неочаквано големи приходи ще зарадват Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Рачев предупреди пред ПИК TV: Горещо, сухо и опасно - всеки огън може да стане бедствие Проф. Рачев предупреди пред ПИК TV: Горещо, сухо и опасно - всеки огън може да стане бедствие
ново
Днес: 23
горещо
hot
най-четени новини в момента