ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Парламентарният ден започна със скандал - вътрешният министър не се яви да отговаря за педофилията и за подготовката на изборите, принудиха го да дойде (ОБНОВЕНА/НА ЖИВО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатите започнаха редовното си заседание. Бе предвидено и изслушване на министъра на вътрешните работи Атанас Илков във връзка с неспазения законов срок за стартиране на Националния регистър за случаите на педофилия, но той не се яви. Според писмо изпратено минути преди заседанието - той не може да присъства поради неотложност. Председателят на НС Рая Назарян заяви, че многократно е звъняла и дори преди самото заседание също, но е получила отказ за явяването му. По думите ѝ недопустимо е Илков да не се яви.
След протести от депутатите, Рая Назарян обяви, че вътрешният министър е обявил, че утре може да дойде в парламента. Това взриви още повече залата и принуждаването на Атанас Илков да се яви пред депутатите беше подложено на гласуване. 174 народни представители от общо 179 гласуваха "За", 5 се въздържаха.
Заседанието на депутатите бе удължено до приемането на точка 6 от дневния ред.
Подготовката за изборите започна с мониторинг на цялостната организация и дейността на МВР от парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Представителите бяха не само в МВР, но посетиха и много областни дирекции, където директорите ги запознаха с цялостната дейност за обезпечаване на изборния процес. ОИСР също проведе подобен мониторинг, като ги запознахме с цялостната координация и организация на всички институции в държава, отговорни за организацията и произвеждането на изборите, обяви от трибуната на Народното събрание служебният вътрешен министър Атанас Илков.
По думите му има 23% по-малко сигнали, получени по време на изборния процес на последните избори, спрямо 2023 г.. Досъдебните производства са 103 към дата 13.06.2024 г., в сравнение със 151 за 2023 г. „Тези резултати са резултат на проактивната ни работа по места, където на предходни избори сме установявали, че има проблеми.“
„Задача пред нас са лицата, за които е ясно, че купуват гласове на предходни избори. Ние имаме поглед върху тях и работим да не се допускат отново до изборния процес. Задачата, която сме поставили на служителите ни, е придобиване на изпреварваща информация за купуването и продаването на гласове, както и адекватни действия относно тази информация – да се извършат проверки и да се докладва в прокуратурата.
„От 27.09 стартира националната полицейска операция, която още продължи до края на изборния процес. В еня са ангажирани всички служители на МВР с полицейски правомощия. Към днешна дата имаме само два сигнала. Въвеждане на географската информационна система, в която се въвежда всеки сигнал, неговото движение и резултатът по проверката на този сигнал. Така извеждаме проблемните места по наситеност на получените сигнали. Дава ни възможност във всеки момент да извадим актуална информация и да предприемем съответните действия.
От 30.09 започва изслушването на всеки областен директор за задачите, които сме поставили, задачите и отговорностите ни, свързани с изборите. Всеки от тях ще представи доклад за задачите, за да имаме информация за свършеното до момента. Ако по време на изслушванията установим, че част от разпоредените задачи не са изпълнени, ще имаме време да коригираме това обстоятелство, а да бъдем адекватни по време на изборния процес.
Проведохме срещи и с областните управители в МС, с които обсъдихме организацията и подобряване на взаимодействието там, където на предходни избори са отчетени слабости.“, уточни още той.
Георги Свиленски от БСП попита за коя партия се купуват гласове и кои са представителите на тези политически партии. „Няма да съм част от предизборната кампания, не ме вкарвайте в нея. Няма да се ангажирам в извеждането на конкретни политически субекти, защото така ме вкарвате в кампанията“, предупреди Илков.
Бойко Рашков от „Продължаваме промяната“-“Демократична България“ попита какви бяха неотложните ангажименти на министъра, за да не се яви доброволно тук и още: „Регистрират ли се сигналите за купуване на гласове в структурите на МВР или не се регистрират, за да се намали техният брой? По колко души се работи оперативно, за да се противодейства на опитите за купуване и продаване на гласове? Как се очертава цената на един глас в страната горе-долу? Аз знам за 200-400 лв. на глас.“
Той намекна, че тази сума подготвя някой от „тези, които се делят в момента“.
„По отношение днешното ми явяване – имах ангажимент, който отложих в движение. Аз съм си пренаредил ангажиментите, за да отговарям тук на вашите въпроси. Сигналите, които получаваме ние, са сигнали от граждани и информация, която нашите служители предават. Всеки сигнал се обработва с еднакъв аршин и подход. Дали се регистрират сигналите – уверявам ви, че няма сигнал, който да е постъпил от МВР от гражданин или оперативен източник, и да не се регистрира. Както споменах, въвели сме географската система, и на 10 минути можем да видим действията по всеки сигнал. По колко души работят – това е постоянно променлива величина“, отвърна му служебният министър Атанас Илков.
След изслушването на министър, депутатите започнаха обсъждане на второ четене на Закона за здравето. Той е общ проект изготвен от Комисията по здравеопазване въз основа на 4 законопроекта внесени от ПП-ДБ, БСП и ИТН. Според текстовете се предвижда абсолютната забрана за продажба на райски газ за физически лица.
По програма депутати ще обсъдят на второ четене промени в Закона за гражданската регистрация, които целят да се сложи край на злоупотребите с фиктивна адресна регистрация.
Измененията са част от проектопрограмата на Народното събрание за 25 и 26 септември т. г. - последните два редовни пленарни дни преди началото на предизборната кампания за парламентарния вот на 27 октомври.
Първа точка в предложения дневен ред е Законопроект за изискванията за достъпност на продукти и услуги. Парламентът ще обсъди на второ четене промени в Закона за подпомагане на земеделските производители и също така изменения в Закона за здравето.
Първа точка в четвъртък се предлага да бъде първото четене на изменения в Закона за защита на потребителите. След това депутатите ще разгледат на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството, както и промени в Закона за закрила на детето и в Закона за индустриалните паркове.
В проектопрограмата са годишните доклади за дейността на Държавна агенция „Национална сигурност“, на Държавна агенция „Разузнаване“, и на Служба „Военно разузнаване“ за 2023 г. Предвижда се заседанието да бъде закрито в тази си част, тъй като докладите са секретни.
Програмата на народните представители предвижда второ четене на Закона за здравето. Той е общ проект изготвен от Комисията по здравеопазване въз основа на 4 законопроекта внесени от ПП-ДБ, БСП и ИТН. Според текстовете се предвижда абсолютната забрана за продажба на райски газ за физически лица.
Маноил Манев от ГЕРБ обясни защо реално законът няма да може да сработи. Проф. Костадин Ангелов обясни, че не може, защото не са компетентни, полицаи да пишат актове по Закона за здравето, като припомни, че първият закон по темата е на ГЕРБ.
Защо в питейните заведения, а не в хранителните, където тортите трябва да бухват с райски газ, въпреки че има още 100 начина, употребата трябва да е разрешена, попита Иван Иванов от БСП.
От "Възраждане" лансираха идеята забраната за райския газ да стане, като той влезе в закона за наркотичните вещества.
По процедурно предложение се премина към гласуване параграф по параграф.
В парламента бе дадена почивка, за да могат депутатите да проследят тегленето на жребия за номерата на партиите и коалициите, с които те ще се явят на вота на 27 октомври.
След подновяването на работата бе дадена 30 минути почивка, за да се събере правната комисия.
Законопроект за достъпност и услуги гледаха също депутатите. Той бе приет единудушно на първо четене.
Законът за гражданската регистрация по вносителството на "Възраждане" гледаха след това на второ четене народните представители.