BG EN

ЕКСКЛУЗИВНО! Експерт с ключов коментар за форума "16+1" - събитието също толкова важно, колкото и европредседателството

Политика

ЕКСКЛУЗИВНО! Експерт с ключов коментар за форума "16+1" - събитието също толкова важно, колкото и европредседателството

21341
на 08.07.2018
ЕКСКЛУЗИВНО! Експерт с ключов коментар за форума 16+1 - събитието също толкова важно, колкото и европредседателството
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Форумът „16+1“, който се проведе в София, е от изключителна важност за България. Той е толкова важен за страната ни, колкото бе и европредседателството ни през последните шест месеца. Това заяви пред сутрешния блок на Нова телевизия бившият външен министър на България Милен Керемидчиев.

препоръчано

„За съжаление България бе в последния вагон на влака преди тази среща – категоричен бе Керемидчиев. - За първи път след 2012 година България и Китай имат общи стратегически интереси, които са в Източна Европа. Китай наистина желае да насити с проекти и инвестиции региона. Китайските стоки да достигат по-бързо в Европа. След шестте месеца, в които привлякохме фокуса на Европа в дипломатиката на говорене на европейските лидери, сега, ако си изиграем правилно картите, ще можем да предложим трансгранични проекти, свързващи Западните Балкани с Европа и помежду си. Това би ни направило за Китай доста атрактивни и изключително привлекателни.

Трябва специално да се отбележи, че търговията и инвестициите са две различни неща. Търговският ни обмен с Китай е изключително малък. Стокообменът е около 16-17 млрд. долара годишно. Икономически България малко може да задоволи дори потребностите на един китайски град. Така че всеки износ подпомага сериозно.

При инвестициите, още от 2012 година в Полша съществува Координационен център за насърчаване на инвестициите в Китай. Това, което сега ще правим и ние.  За момента разговорите са в много начална фаза. Притеснява ме да не влезем както бе с Катар и Саудитска Арабия, когато имаше очаквания за изключително сериозни инвестиции“.

Милен Керемидчиев добави, че Китай в момента предпочита Източна Европа пред Централна и знакът за това е, че настоя за изтеглянето на форума „16+1“ в София.

„За последните 18 години основните китайски инвестиции са били в западноевропейските държави – добави бившият заместник-министър на външните работи. - Най-сериозните са влезли във Великобритания. Следват Германия, Италия, Франция. От Източна Европа – Унгария е първа с около 2 млрд. долара. Реално наистина сме последни по китайски инвестиции. В момента интересите на Китай са към държавите-кандидати за ЕС – Сърбия, Босна и Херцеговина. Те подпомагат икономиките, които не са влезли в ЕС. Китай няма преки политически интереси в Европа като Русия. Русия използва икономиката и най-вече енергетиката за политически цели. Китай акцентира в интересите си в своя регион.

Тук говорим за инвестиции. Китай има желание колкото се може по-навътре в Европа да навлезе. Трябва да търсим своя интерес в това положение.  Започваме прекалено късно. От 2012 година се реализират проекти с китайски инвестиции в околните страни -  моста в Хърватия, жп-линията между Будапеща и Белград. Започваме малко по-късно. Сега започваме да говорим за китайски проекти, докато от Източна Европа говорят за такива проекти от пет години. Между 6 и 18 месеца трябват минимум на китайски инвеститор за да развие намерения си“.

Милен Керемидчиев изрази убеденост, че проектът „АЕЦ „Белене“ наистина ще се реализира с китайско участие, каквито намерения бяха обявени от китайска страна.

„Очаквам АЕЦ „Белене“ да се случи с участие на Китай – заяви той. - Очаквам те да са от финансиращата страна. Технологиите обаче очаквам да са европейски страни или от ЕС“.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Проф. Мермерски: Стармър, Шолц и Урсула се опитват да загубим Тръмп като съюзник, а той праща миротвореца Смит при реално управляващите Борисов и ДПС-Ново начало (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Проф. Мермерски: Стармър, Шолц и Урсула се опитват да загубим Тръмп като съюзник, а той праща миротвореца Смит при реално управляващите Борисов и ДПС-Ново начало (ВИДЕО)
ново
Днес: 18
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК