ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Темата за прозрачността е особено важна, когато става дума за сигурността на гражданите. Когато говорим за сигурност, атаките не познават граници. Затова, за да укрепим капацитета на Европол, е нужен този парламентарен контрол. Днес ние излъчихме послание за сътрудничество и прозрачност. Това заяви пред Би Ти Ви еврокомисарят Мария Габриел.
Днес председателят на парламентарната група на ГЕРБ, българският еврокомисар Мария Габриел, шефът на Европол Роб Уейнрайт, Клод Моралес и Джулиан Кинг обсъдиха парламентарния контрол върху структурата за сигурност в рамките на българското европредседателство.
"Ако искаме да отговорим на амбициите си - Европа да бъде лидер в сигурността и киберсигурността, е необходима инвестиция - в капитал и човешкия капитал... Не можем да продължаваме да искаме едни и същи резултати при инвестиции, които не отговарят на нарастващите нужди. Необходимо е и по-голямо доверие между държавите-членки... Все още не всички страни-членки са отворени 24 часа 7 дни в седмицата. Днес бе излъчен силен сигнал - и от държавите-членки, от ЕП, от наша страна - ЕК", отбеляза Габриел.
"Киберсигурността не се отнася само за личните данни, става дума за критична структура - енергетиката, транспорта, апратури за сърдечно-съдови заболявания", допълни тя.
Габриел отбеляза, че битката с "фалшивите новини" започва с всяка неточна, непрецизна информация с цел вреда на обществото. "Мащабът на този феномен е огромен и затова ние предпочитаме да говорим за дезинформация онлайн... До този момент нямаме на общоевропейско ниво орган, който да се бори с това. Ние не говорим за законодателство, а за проактивни мерки на доброволна основа, която да включва всички заинетресовани страни. Трябва да работим със социалните мрежи, с медиите... Ние имаме много сериозен и обществено-политически резонанс на този проблем. От една страна тези "новини" могат да са свързани с цел печалба, но може и да са свързани със здравето и лекарствата. Например - "невероятните" нови продукти, "чудодейните" лекарства. Комисарят по здравеопазването е много силно обезпокоен от фалшивите новини в областта на ваксините. Тези няколко примери ни дават представа за размера на феномена "фалшиви новини".
"Срещу фалшивите новини няма чудотворно решение, но можем да наблегнем върху това - да има повече прозрачност, да се знае собственикът на медията, първоизточникът на информация... Днес може би е време да говорим за европейска мрежа от хора, способни да разпознават фалшивата новина", заяви Мария Габриел.
Тя посочи, че законодателните промени, свързани с "фалшивите новини" трябва да бъдат финализирани. "Аз ще продължа да работя за това хората да имат работни места, да са готови за повече сигурност. Ние трябва да направим интернет сигурно място, в което хората ще бъдат само иноватори и създатели на нещо смислено и сигурно".