Експерт за изнесените тайни от "Арсенал"-Казанлък: Може някой да цели със скандала да извлече дипломатически предимства
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тезата „шпионаж“ е много удобна за някои. Това заяви пред БТВ експертът по национална сигурност Тихомир Стойчев във връзка с ареста на трима чужди граждани, които бяха задържани с "чувствителна информация" от производството на оръжейния завод „Арсенал“.
Става въпрос за двама литовци и един руснак, работили в предприятието. По думите му заради свиването на оръжейното производство, след разпада на СССР, е принудило заетите в сектора да търсят работа в чужбина.
Той обясни, че без детайлите по договора, който тримата чужденци са подписали с предприятието, няма яснота точно какво се е случило.
„Едната хипотеза е, че те са били наети с договор и са злоупотребили с длъжността си. Другата е, че те са могли да сключат договор, защото се говори за привнасяне от тях на някакви нови и иновативни решения, които да способстват за производството на продукция“, допълни Стойчев.
Експертът предположи още, че целта на подобен скандал може да е страната ни да получи дипломатически предимства: „Първо – адресирани към евроатлантическото ни партньорство, а от друга страна, бяха установени и задържани на руска митница 20 наши БТР-и. Има незаконен пренос на това оръжие. От такива ситуации избухват цели фойерверки от проблеми, които не намират решение, посочи той.
„Тезата шпионаж е много удобна за някои. От една страна, дебело подчертаваме колко последователно преследваме някакви чужденци, особено руснаци и можем да им прикачим всякакви хипотези за нарушаване на законите“, допълни експертът.
Контролът в такива обекти като Арсенал Козлодуй трябва да е ежечасен, нонстоп, 24/7. Всеки, който влиза в този завод, трябва да се знае специално какво носи и какво изнася, категоричен е той.