BG EN

Експерт: Не се сбъдна очакването за рязък спад в търсенето на кредити заради пандемията от COVID-19

Икономика

Експерт: Не се сбъдна очакването за рязък спад в търсенето на кредити заради пандемията от COVID-19

9498
на 07.09.2020
Експерт: Не се сбъдна очакването за рязък спад в търсенето на кредити заради пандемията от COVID-19
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Не се сбъдна очакването за рязък спад в търсенето на кредити заради пандемията от COVID-19. Това отбеляза пред Би Ти Ви финансовият експерт Деян Василев. По думите му ипотечните кредити към края на юли възлизат на 11 млрд. лв., потребителските са малко над тази сума

препоръчано

БHБ пpoгнoзиpa пpeз втopaтa пoлoвинa нa гoдинaтa ĸpeдитиpaнeтo дa пpoдължи дa ce cвивa. „Може би БНБ вижда неща, които пазарът все още не може. След забавянето през март-април, когато всички натиснаха пауза – сега нещата се нормализираха“, допълни той.

Експертът уточни, че депозитите на физически лица са за 57 млрд. лв. и спрямо миналата година са се увеличили със 7,7%. „Хората успяват дори и в кризата да спестят. Тази цифра показва реални спестявания. При потребителските и ипотечните кредити има една кредитна ваканция и тепърва ще дойде денят за равносметка“, посочи Василев.

Една от антикризисните мерки на правителството беше 6-месечен отсрочка на кредитите, считано от 1 юли, но при определени условия. За тази мярка са одобрени 85 343 хил. физически лица и 12 156 фирми.

„Това е един буфер, за който ние не знаем. Тези кредити са отсрочени до 31 декември и ако има влошаване на кредитната система, тя би се видяла на 1 януари 2021 г. Това са 10% от текущите кредити. Цифрите за необслужени или лоши кредити са на историческо ниско ниво“, добави финансовият експерт.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 20
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК