Западни спецслужби помагат на нашите в следенето на терористи, твърди Любомир Гандев
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българските специални служби нямат финансов ресурс за вируси като FinSpy. Това коментира специално за ПИК експертът по сигурността в страните от постсъветското пространство и Близкия изток към американския Foreign Policy Research Institute (Институт за външнополитически изследвания) Любомир Гандев.
Според думите му ситуацията с разкритото от канадски експерти наличие на подобен вирус за целенасочено следене на компютри в Министерството на държавната администрация е твърде сензационна: „Мисля, че всичко това е силно преекспонирано“.
Анализаторът смята, че този вирус „най-вероятно е попаднал на компютъра случайно”, защото няма логика да се следи министерство. „Абсурдно е просто, защото така или иначе няма никакви данни, които толкова да преставляват интерес, особено в бившето Министерство на държавната администрация”, казва той.
Той е по-сколнен да смята, че става дума за лоша подготовка на кадри по киберсигурност у нас: „Според мен се касае за немарливост и ниска квалификация на обслужващият персонал на самия сървър”.
Любомир Гандев твърди, че нашите служби като ДАНС и МВР просто нямали необходимите възможности, за да закупят подобен софтуер и вирус. „Истината е, че нашите служби не са нещо чак толкова особено и са с доста ограничени ресурси за да помагат на американски спецслужби”, казва той.
Според него „даже по-скоро е обраното”: “Чужди спецслужби помагат на нашите за следене на терористи и престъпници". "Принципно нашите са старата школа и предпочитат да подслушват телефони, да четат кореспонденция. Такива неща чак да се ровят в компютри не е техен стил, пък и нямат ресурс за тази цялата работа”, казва експертът.
Той обясни, че откритият FinSpy е полицейски софтуер: “Използва се за следене на хора, на информация. Обикновено се качва на компютъра скрит под формата на ъпдейт за програма най-често за Мозила Файър Фокс и замисълът е да се наблюдава обектът”.
Според него обаче еимало вече големи скандали именно за тази програма в страни като в Египет и Бахрейн, където бе разкрито, че „се използва за следене на политически дисиденти”.
Любомир Гандев е по-склонен да смята, че заради световните разкрития, направени от бившия агент на ЦРУ Едуард Сноудън, както и заради СРС-гейта у нас „се надига масова истерия, както като преди с послушванията“.