ЕКШЪН В ПИК ТV! Депутатите на ПП напуснаха правна комисия заради предложението за връщане на смесеното гласуване (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Народните представители в комисията по правни въпроси се събират за първо заседание. На него те ще разгледат предложението на БСП за промени в Изборния кодекс, които да върнат смесеното гласуване.
Припомняме, че в миналия парламент представители на инициативния комитет "Консервативно-патриотично движение" внесоха над 111 000 подписа с настояване за връщане на смесеното гласуване.
Миналата седмица участниците в комитета Недялко Недялков, Станислав Недков - Стъки, Петьо Блъсков, Соня Колтуклиева и Мария Карагьозова се срещнаха с председателя на 48-ото Народно събрание Вежди Рашидов, както и с представители на част от парламентарните партии - ГЕРБ, ДПС и БСП. Трите формации обявиха, че ще подкрепят промените за връщане на хартиената бюлетина.
От "Продължаваме промяната" и "Демократична България" са категорично против и за това се очакват спорове в залата.
Мария Карагьозова, представител на Инициативния комитет, внесъл подписката за връщане на хартиената бюлетина заяви пред камерата на ПИК TV: "Към момента има три политически партии, които заявяват желание за връщане на варианта смесено гласуване".
Тя коментира и твърдението на ПП и ДБ, които плашат с протести, ако се върне хартиената бюлетина: "Ние по никакъв начин не настояваме машинния вот да бъде отменен. Ние искаме смесено гласуване. Фактът е, че се дава възможност на всеки да избере как да гласува. Н ека се върне справедливостта в обществото и внеси да има право да гласува така, както предпочита".
"Европейската практика абсолютно отхвърля машинния вот", допълни тя.
Според Карагьозова парламентарните парти и добре да проявят разбиране и да подкрепят възможността за в връщане на смесеното гласуване. Тя изтъкна, че подписката, зад която стоят над 111 хил. души, е израз на на гражданското желание да има смесен вот.
Председателят на правната комисия Радомир Чолаков от ГЕРБ откри заседанието. Той благодари на министъра на правосъдието Крум Зарков, че е дошъл да присъства на работата на комисията. Депутатите започнаха дискусията с разглеждането на антикорупционното законодателство.
Той предложи да бъдат включени още 2 точки в дневния ред: Обсъждане на законопроект за корупция на лицата, заемащи високи държавни длъжности и Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс.
Надежда Йорданова от ДБ заяви, че нормата в правилника задължава, че всички законопроекти, постъпили в НС до датата на започване на първо четене на въпросния законопроект, трябва да бъдат разгледани заедно.
Истински екшън на заседанието се разигра, когато депутатите на ПП напуснаха правна комисия заради предложението за връщане на смесеното гласуване. Представителите на ПП си тръгнаха след решението на мнозинството точката за Изборния кодекс да остане в дневния ред.
В кулоарите Милен Матеев от ПП заявих, че те не могат да останат в "тази комисия, която грубо нарушава правилника". Според сърдитите депутати от ПП предложените законопроекти били в "пълно нарушение" на законодателството на Народното събрание.
"Някой си въобразява, че може да ни направи съучастници в закононарушенията", заяви Матеев и допълни, че предложенията били "на тъмно, скрито и през задния вход".
На въпрос защо от ПП не остават, за да присъстват на обсъждането на предложението за смесено гласуване, Матеев заяви, че тъй или иначе този законопроект ще влезе в пленарна зала "и там ще си кажем истинското мнение". Той отново заяви, че не се спазвала процедурата за обсъждането на законопроектите.
Депутатите от правната комисия, въпреки напускането на колегите им от ПП, пристъпиха към обсъждане на предложението за смесено гласуване.
От "Възраждане" настояха да има видеонаблюдение през целия изборен ден, както и при броенето на хартиените разписки, тяхното отчитане и съставянето на изборния протокол в СИК. Дейностите по отчитане на машинния вот да бъдат изцяло в ЦИК, а не чрез частни преброителни фирми, настояха още от "Възраждане".
От ДБ настояха ЦИК да публикува конкретика относно плановете си за реализацията на следващото машинно гласуване. И не на последно място ЦИК трябва да създаде звено, което да контролира този процес.
"Колеги, моето лично убеждение е, че и на двете системи трябва да установим такива регламенти и механизми, които да гарантират нашето доверие в изборния процес", отбеляза Радомир Чолаков и допълни: "Това е ключовият момент в изграждане на демокрацията".
Народните представители от правната комисия пристъпиха към обсъждане на предложението за смесена система на гласуване. От БСП подкрепиха този законопроект и заявиха, че е крайно време да се прекрати порочната идея за еднинствено машинен вот. Надежда Йорданова от ДБ заяви, че в момента депутатите са на етап първоначално обсъждане и допълни, че подписката за смесеното гласуване трябва да бъде "проверена" - дали хората, дали своя подпис, са "реални", има ли ги в ГРАО и т.н. Йорданова заяви, че въпросната подписка трябва да бъде представена в Народното събрание и заяви: "Продължавам да настоявам да ни бъде осигурен достъп до тези документи, защото у мен се поражда едно съмнение каква е била целта на тези действия".
Мария Карагьозова, която е гост на днешното заседание на правната комисия, заяви: "Гражданската инициатива събра 77 хил. на хартия и останалите до 111 хил. подписа - на електронна платформа. Основният акцент на тази инициатива е връщането на смесения вот. Считаме, че това е едно справедливо държавническо решение - всеки да има избор как да гласува. Приветствам защитниците на машинното гласуване, които се присъединиха към инициативата бъдат предприети законодателни стъпки в полза на хартиеното гласуване".
Хамид Хамид от ДПС заяви, че неговата парламентарна група ще подкрепи и трите законопроекта.