ЕК: Превратът в Нигер не представлява риск за доставките на уран за единния блок
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Превратът в Нигер не представлява риск за доставките на уран за Европа, заяви Европейската комисия, въпреки ролята на страната като ключов доставчик на горивото, съобщава "Файненшъл таймс".
"Няма риск за тези доставки, когато става въпрос за ЕС“, каза говорителят на ЕК Адалберт Янц. и добави: "Енергийните компании в ЕС разполагат с достатъчно запаси от природен уран, за да смекчат всякакви краткосрочни рискове при доставките. В средносрочен и дългосрочен план на световния пазар има достатъчно наличности за покриване на нуждите на ЕС".
Нигер е важен доставчик на природен уран за страните членки на ЕС, особено за Франция, която е най-големият производител на ядрена енергия в блока и бившата колониална власт на африканската страна.
Досега ЕС предлага да евакуира персонал от Нигер на доброволна основа.
Френското външно министерство обаче съобщи по-рано във вторник, че още днес ще започне евакуация на френски граждани от Нигер. Министерството каза, че решението е взето след атака срещу френското посолство в неделя, както и затварянето на въздушното пространство на Нигер, "което оставя нашите сънародници без възможността да напуснат страната със собствени средства".
Френското министерство каза още , че ще евакуира и граждани на други европейски държави, които искат да напуснат страната.
Президентът на Нигер Мохамед Базум беше свален с военен преврат миналата седмица, а генерал Абдурахман Чиани пое властта.
От Пентагона пък обявиха тази вечер, че операциите на САЩ за сътрудничество в областта на сигурността с Нигер в момента са "спрени" в светлината на военния преврат в страната.
"Ние продължаваме да поддържаме връзка с армията на Нигер, но по отношение на обучението, например, тези неща са преустановени“, каза във вторник прессекретарят на Пентагона бригаден генерал Патрик Райдър.
Американските сили остават в страната, но не участват в никакви операции по евакуация, продължи той.
Миналата седмица държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън каза, че помощта на САЩ за Нигер е "застрашена" след военния преврат срещу демократично избраното правителство на страната.