Енергийният сектор моли властите да не бързат с популистки мерки като 5% по-евтин ток
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Енергийният сектор, представен от водещите експерти в бранша, се обърна към президента Росен Плевнелиев относно готвените реформи от страна на кабинета „Орешарски“.
Отворено писмо срещу предложените реформи в сектор „Енергетика“ публикуваха днес няколко нестопански организации от сектора. То е подписано от водещите у нас експертни браншови организации като Национален комитет на България в Световния енергиен съвет, Институт за енергиен мениджмънт (ИЕМ), Българска браншова камара на енергетиците, Български енергиен форум (БЕФ) и Асоциация на топлофикационните дружества в България.
Писмото е адресирано най-вече до президента Росен Плевнелиев, както до и правителството в лицето на министър-преседателя Пламен Орешарски, министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, шефа на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Анжела Тонева и до комисията по енергетика в 42-ото Народно събрание.
Очевидно целта на отвореното писмо е да вразуми кабинета, че намаляването на цената на тока (и без това официално най-евтин в ЕС – бел. авт.) е популистка мярка, която може да струва скъпо на всички данъкоплатци, а не само на „червения“ електорат на БСП. „Свидетели сме на втората за тази година поръчка от страна на правителствата към независимия енергиен регулатор за намаляване на цената на електроенергията - след 7-процентовото намаление на цените за бита през месец март, сега се предлага намаляване на всички регулирани цени с нови 5 процента“, пише в писмото относно лансираната от Драгомир Стойнев социална мярка.
Според енергийните организации в страната, доказателства за подобни популистки решения вече има и в другите сектори на енергетиката - топло- и газоснабдяване. Отделно внимание се отделя на скалъпената от ДКЕВР и МИЕ система за ценообразуване, която остави на новия кабинет служебното правителство и явно прочетено „като дявола Евангелието“ от наследниците им от БСП.
Вижте целия текст:
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Водени от загриженост за енергийното бъдеще на България, изразяваме несъгласието си с устойчиво наложилата се практика енергетиката да бъде употребявана като инструмент за решаване на социални и обществено-политически проблеми и като обект на безконечни криминални хроники.
Свидетели сме на втората за тази година поръчка от страна на правителствата към независимия енергиен регулатор за намаляване на цената на електроенергията - след 7-процентовото намаление на цените за бита през месец март, сега се предлага намаляване на всички регулирани цени с нови 5 процента. Доказателства за подобни популистки решения има и в другите сектори на енергетиката - топло- и газоснабдяване.
На фона на вече публично известните данни за лавинообразно нарастващ дефицит в електроенергийната система, оценяван от енергийния регулатор на 1,5 милиарда лева, подобна мярка изглежда парадоксална. Чрез планираното намаляване на цените дефицитът ще се увеличи с още 10% или със 150 млн. лв., което ще задълбочи още повече енергийния колапс, вътрешната задлъжнялост и напрежението между компаниите в сектора.
Друга вредна посока на усилия са подготвяните спешни промени в законодателството с мотива, че те са „единствената възможност да бъдат намалени цените".
Процедурата по представянето на „новия ценови модел на ДКЕВР" е следващо доказателство за прибързаността, непрозрачността и неаргументираността на вземането на решения в сектора. Няма как преместването на добавките за зелена, комбинирана и кафява енергия от цената за пренос към цените на производителите да намали общата сума на необходимите за системата приходи. Зад математическите формули за определяне на цените стоят енергийни компании и потребители, които искат да знаят какво конкретно ще се промени за всеки един от тях. А такива отговори няма.
Само преди два месеца българското правителство призова Европейската комисия и Световната банка да направят анализ на ситуацията в енергийния сектор и да препоръчат спешни мерки и действия. Вместо да бъдат чути и осмислени техните препоръки, ДКЕВР, МИЕ и парламентът предлагат промени, които са в съвършено друга плоскост и отдалечават още повече нашата електроенергетика както от справедливите и прозрачни пазарни взаимоотношения и цени, така и от европейското законодателство.
Прибързаните изменения и в останалите сектори на енергетиката, които са по-скоро имитация отколкото реални действия, също не решават проблемите, а ги заменят с нови, водещи до още по-тежки последствия с дългосрочен характер. Пример за това е липсата на реална конкуренция на газовия пазар.
Инструментът за търговия, залегнал в "новия ценови модел", който може да бъде наречен „всичко чрез НЕК" няма да проработи. Връщането към отречения модел на „единствен купувач" няма да срещне одобрението на Европейския съюз и е в конфликт с поетите от страната ангажименти за либерализация на пазара, за което вече закъсняваме и ще бъдем санкционирани. Отрасълът още по-силно ще се монополизира и вместо интеграция на пазара ще станем свидетели на нова сегментация и въвеждане на хибриден модел, при който не само клиентите на регулирания, но и тези на свободния пазар вместо право на избор на доставчик ще получат задължителен доставчик в лицето на НЕК. „Скриването" на добавките в обща "единна" цена едва ли е пътят към прозрачност на цените и накърнява правото на потребителите да знаят на кого и за какво плащат.
Убедени сме, че в енергетиката няма системен проблем. Проблемите са извън нея, но се решават чрез сектора и така се върви към последователното му ликвидиране. Логично е решаването на социалните проблеми да става чрез повишаване на доходите на базата на устойчив икономически растеж и целенасочена социална политика, но не и чрез все по-ниски цени, които декапитализират енергийните дружества и застрашават енергийната сигурност, като стимулират неефективното потребление на енергия и повишаването на енергийната неефективност.
Опасяваме се, че институциите абдикират от задълженията си да гарантират реализацията на дългосрочните стратегически приоритети и цели на България и си присвояват излишен и вреден популизъм. Няма прозрачност в механизмите за вземане на решения, няма предвидимост в ценовите и регулаторни решения, липсва експертната среда за създаване на активна политика за промяна.
В тази среда гласът на професионалистите от сектора заглъхна. Енергетиците би трябвало да върнат мястото си на компетентен и уважаван съветник и участник в дебата и от пасивен обект на популистки действия да се превърнат отново в гарант за професионални решения.
Настояваме всички решения за бъдещото развитие на електроенергетиката да се вземат в диалог с експертите от сектора в резултат на анализ и в съответствие с европейските практики и препоръки. Настояваме промените в енергийното законодателство да се случват след ясна и публична оценка на въздействието им.
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Поздравяваме Ви с предстоящия Ден на енергетиката! Дано да ни останат поводи да си го честитим и догодина!