Енергийният министър зове за обединение на партиите в търсене на решение за арбитража за АЕЦ "Белене"
Сумата, която дължим за проекта е 553,5 милиона евро, а не 800, обяви Теменужка Петкова
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сумата, която арбитражът е отсъдил, е 553 546 000 а не 800 млн. евро. Това каза министърът на енергетиката във връзка с пресконференцията на заместник-председателя на АБВ Румен Петков и твърденията му за арбитража на АЕЦ „Белене“.
"Искам всички политически партии, които имат експертиза в тази област да обединим усилията си и наистина да търсим едно разумно и прагматично решение за излизане от тази ситуация", коментира тя във връзка с това кой ще носи отговорността за това, което трябва да се плати по арбитража за АЕЦ „Белене“.
Петкова припомни, че веднага след като е получено съобщението за излизането на арбитражното решение, от Министерство на енергетиката мигновено реагирали с ясното съзнание и желание да предоставят цялата информация на българското общество.
„Г-н Петков говори за някакви 800 млн., които трябва да бъдат платени. Сумата, която арбитражът е отсъдил 553 546 000 евро. Това е сумата, която арбитражът е признал“, заяви Петкова. Тя посочи, че няма представа как е формулирана изнесената от Петков сума в размер на 800 млн. евро и откъде той черпи тази информация. Според нея очевидно той има някакви други данни, с които от Министерство на енергетиката не разполага и те не са официални.
„По отношение на това, което г-н Петков повдигна като тема свързано с хонорарите на адвокатите, които са представлявали НЕК в този международен арбитраж, искам да поясня следното, вие знаете, че процесуалното представителство на българската страна се осъществява от Министерство на финансите. МФ през 2009 г. е направило съответно процедура и е избран процесуален представител“, обясни министър Петкова. По думите ѝ, избраната правна кантора има рамков договор с Министерство на финансите.
„Размерът на хонорарите, които са получавани, са на база на реално изработени часове и часове които са използвани за работа по този арбитраж през годините“, заяви министър Петкова и поясни, че те са на база на рамковия договор.
„Тези хонорари по никакъв начин не са обвързани с изхода от това дело“, заяви министър Петкова. По думите ѝ, никой няма да се възпротиви на това, че в един такъв арбитраж е необходимо България да има адекватна защита.
По отношение на непризнатия иск на НЕК за 70 млн. евро, г-н Петков обяснява, че този иск трябва да се плаща. "Сами разбирате, че няма как да се плати нещо, което не е признато."
Във връзка с аванса в размер на 90 млн. евро, тя уточни, че авансът е в размер на 84 млн. евро и той е приспаднат от общия размер на иска, който „Атомстройекспорт“ е предявил към НЕК. По повод лихвата на арбитража, тя обясни, че размерът ѝ е определен на базата на законната лихва в Република България. По думите ѝ, този арбитраж е станал възможен, защото през месец ноември 2008 г. двамата изпълнителни директори на НЕК са подписали Допълнение № 5, с което се поръчва оборудването с дълъг цикъл на производство на стойност с 673 млн. евро.
„Сами можете да направите аналогията с решението на арбитража“, заяви тя и обясни, че от 7-те иска на „Атомстройексперт“, арбитражът признава 3 и те са свързани единствено и само с това допълнение. Тя добави, че останалите искове са отхвърлени, защото никога не са били договорени