Европейските десни определиха "Атака" за антиевропейска партия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическата асамблея на Европейската народна партия (ЕНП) прие днес на заседанието си в Европейския парламент (ЕП) в Брюксел резолюция по повод събитията в България.
„ЕНП следи с голямо безпокойство политическите събития в България, които последваха предсрочните парламентарни избори от май тази година“, се посочва в текста на основните европейски партньори на ГЕРБ.
От партията осъдиха "безпрецедентно агресивната и манипулативна" предизборна кампания, в резултат на която бе сформирано коалиционно правителство. „Одобрението и съществуването на коалицията БСП-ДПС е възможно благодарение на парламентарното поведение и подкрепа на радикалната антиевропейска и ксенофобска партия "Атака", пише в резолюцията на ЕНП.
От страна на европейските народници се изразява и „огромно разочарование“ заради назначението на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Недоволството е по отношение на опитите на управляващите в България да назначат на ключови управленски позиции „лица със съмнителна професионална и морална репутация, което е предизвикало масовите протести, продължаващи вече повече от два месеца“.
ЕНП припомня и за уволненията на експерти на ГЕРБ, получили според тях признание в Брюксел. Ръководството на партията определя като "политическа чистка" уволнението нa експерти в държавната администрация, „получили високата оценка на гражданското общество и бизнеса заради изграденото от тях ефективното публично партньорство, и смяната им с лица, близки до БСП и ДПС“.
Асамблеята също така брани и политиката на ексвицепремиера и бивш министър на финансите Симеон Дянков в кабинета „Борисов“. ЕНП твърди по отиз повод, че е „притеснена от проявите на отказ от консервативната фискална политика, водена от България досега“.
Партньорите на Бойко Борисов (на снимката лидерът на ЕНП Жозеф Дол с Бойко Борисов) в ЕП атакуват и сегашния първи финансист Петър Чобанов поради „наложени изменения в бюджета, с които се увеличават дефицитът и дългът“.
„ЕНП не одобрява популистките анонси за отказ от реформи и връщане назад, както в случая с реформите, свързани с пенсионната система“, казва се в позицията на партията.
Също така ЕНП изразява и тревогата си във връзка с инцидента от миналата седмица, при който органите на МВР в област Варна, „без да посочват причини“, са изискали от местните структури на един от членовете на ГЕРБ да предостави информация за постъпилите в партията нови членове през първите шест месеца на тази година.
От европейските десни подкрепиха и протестите #ДАНСWithMe в България, които властите непрекъснато се опитват да делегимитират. „Поради тези причини, ЕНП приветства като легитимни мирните протести на българското гражданско общество срещу управленските методи на коалиционното правителство и липсата на прозрачност, които намират най-видимо изражение в кадровата и бюджетната му политика, и осъжда опитите за провокации срещу протестиращите“, пише в резолюцията й.
Допълва се, че ЕНП също така „настойчиво подчертава“, че политическата криза в България „заплашва демократични ценности и принципи в ущърб на бизнеса и гражданското общество“ не само в България, но и в целия Европейски съюз.
Политическата сила призовава и за нови предсрочен вот в България, тъй като намира, че „неманипулирани избори са единственият изход от сегашната деструктивна политическа безизходица“. Оттам са категорични, че те „ще възвърнат доверието на голяма част от българското общество и европейските партньори в българските институции“.
Интересното е, че в резолюцията ЕНП удря рамо на експремиера Бойко Борисов, неговата партия ГЕРБ и дори на протестиращите и Реформаторския блок. Никъде обаче не се споменават нито лидерът на ГЕРБ, нито целта на това политическо послание към ръководството правителството и това на БСП, чийто лидер Сергей Станишев е и шеф на основния конкурент на ЕНП в Европарламента - Партията на европейските социалисти (ПЕС).