BG EN

Епидемия! Ебола уби 1/3 от горилите и шимпанзетата в света

ЧАС ПИК

Епидемия! Ебола уби 1/3 от горилите и шимпанзетата в света

5507
на 21.01.2015
Епидемия! Ебола уби 1/3 от горилите и шимпанзетата в света
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Най-голямата заплаха за оцеляването на горили и шимпанзета в момента е ебола, съобщи вестник "Mirror". Вирусът е убил 1/3 от популацията на тези животни от 1990 г. насам.
Еболата е по-смъртоносна за големите маймуни, отколкото за хората - смъртността достига до 95% при горилите и до 77% при шимпанзета, спрямо около 50% при хората. 
Според статия на Мийра Инглис, вирусът е отговорен за няколко катастрофични спада в броя на човекоподбните. Епидемиите са рядкост, но когато се появят, могат да погубят стотици животни, особено ако труповете са останали несъбрани.
През 1995 г. огнище убива 90% от горилите в националния парк в Габон. През 2002-2003 г. друга епидемия убива 5000 горили в Демократична република Конго. С около 100 000 горили, останали в дивата природа, това е голям удар.
Човекоподобните маймуни в Африка също са подложени на атака от бракониерство, разрушаването на местообитанията им, война, както и други инфекциозни заболявания. Липсата на местообитание означава, че заразените животни са по-склонни да влизат в контакт едни с други и затова е по-вероятно да се разпространи вируса.
В резултат на това източните и западните горили са в списъка със застрашени животни от 2008 г. насам. Разпространението на еболата може да бъде ограничено с ваксиниране на животните - безопасна и ефективна ваксина за горили и маймуни вече е разработена, за разлика от такава за хората.
Въпреки това, опитите на ваксините все още не са стигнали до тестване на ваксинирани шимпанзета с жив вирус. "В голяма част от Европа медицинските изследвания върху човекоподобни маймуни е забранено или силно ограничено поради тяхното сходство с хората. Въпросът е дали можем да направим изключение в този случай ", казва Инглис.
Разбира се, ваксинирането на човекоподобните маймуни също може да помогне на хората.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО)
ново
Днес: 84
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК