Турският премиер категорично отрече информацията, че учениците от неговото ислямистко школо също протестират
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган е възмутен от информацията в медиите, че в масовите протести, стартирали с палатковия лагер в парка „Гези” на площад „Таксим” в Истанбул и впоследствие обхванали цялата страна, участват възпитаници на религиозното училище „Имам-хатип“, където е учил и той.
„Нито един възпитаник на специалните религиозни училища от типа „Имам-хатип”, не участва в протестите“, заяви министър-председателят, цитиран от телевизия CNN Турк (Си Ен Ен Тюрк).
В изказване по време на участие в традиционна мюсюлманска вечерна софра след залез слънце през целия свещен месец Рамазан (т.нар. „ифтар”) Реджеп Тайип Ердоган обърна внимание, че „Имам-хатип” са не просто "обикновени училища". Според думите му те представляват „елитни образователни институции, възпитали редица поколения, определящи насоките за развитие и разкриващи хоризонтите пред страната, и което е най-важното - застанали зад изконните ценности на нацията и държавата”.
Турският премиер обърна специално внимание на това, че „дори и в най-мрачните дни, когато не е имало и грам светлина“, възпитаниците на „Имам-хатип” „никога не са се бунтували и не са излизали по улиците да протестират”.
Новината идва на фона на публикация във вестник Milliyet (“Милиет“), според която Министерството на националното образование е взело решение за „постепенно изолиране на сегашната смесена форма на образование и връщане към практиката на предишните отделни девически и мъжки гимназии“.
Авторитетният турски всекидневник пояснява, че се предвижда това да се осъществява по модела, по който образователната система в страната е структурирана още на 3 март 1924 г. и действа дълги години - смесена форма на обучение и успоредно с това - девически и мъжки гимназии като алтернативни варианти.
„Девическите и мъжките гимназии съществуват в Турция до 28 февруари 1997 г., когато са закрити след меморандума на доминирания тогава от военните Съвет за национална сигурност към правителството на Неджметтин Ербакан. Това се случи по време на „процеса 28 февруари”, известен още и като „поствоенен преврат” в Турция“, допълва изданието. Все още не ясно как новината ще се приеме в Европейския съюз (ЕС), за членството в който властите в Анкара продължават да се натискат.