ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Турция ще обере плодовете на усилията си по отношение на Либия в предстоящите преговори в Берлин, заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган на съвместна пресконференция с руския президент Владимир Путин преди срещата на върха, цитиран от турското англоезично издание Daily Sabah
Двамата президенти разговаряха по време на среща между делегациите, в която бяха включени министърът на отбраната Хулуси Акар, министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу, ръководителят на Националната разузнавателна организация на Турция (MIT) Хакан Фидан, директорът на пресслужбата на турския президент Фахретин Алтън, говорителят на президента Ибрахим Калън и други високопоставени служители.
Ердоган каза, че Турция е наясно с отговорността си по отношение на осигуряването на прекратяване на огъня в Либия, но отбеляза, че в това отношение трябва да си сътрудничат всички участници. „За да има в Либия политически процес, агресивното отношение на Хафтар трябва да приключи“, каза той и добави, че срещата на върха трябва да улесни прехода към политическия процес.
Президентът изтъкна и многоизмерното сътрудничество между Турция и Русия, тъй като той нарече 2019 година светла година по отношение на двустранните отношения. „Завършихме много проекти, включително системите за отбрана С-400 с решителност и без да правим никакви отстъпки по нашите национални интереси, въпреки целия натиск, с който се сблъскахме“, каза Ердоган, като отбеляза, че съвместните усилия на двете страни са допринесли значително за разрешаване на конфликтите в региона.
Путин от своя страна подчерта, че засега са предприети сериозни стъпки по отношение на политическия процес в Либия. "Въпреки продължаващите конфликти на място,враждуващите страни ни послушаха и беше постигнато примирие (в Либия)", каза руският президент.
"Дори фактът, че конфликтните страни в Либия дойдоха в Москва само за преговори за примирие, според мен е успех", каза той, като благодари на външните министри на двете страни. Путин отбеляза, че двете страни са предприели сериозни стъпки в Истанбул, които проправиха пътя за преговорите в Берлин и имат за цел да финализират проблема на срещата на върха.
През ноември Либия и Турция подписаха споразумения, които очертават сътрудничеството по отношение на сигурността и морските въпроси, като разгневиха средиземноморските страни, включително Гърция и администрацията на кипърските гърци, на които дипломатическата маневра не позволява едностранно да се възползват от енергийните ресурси в региона, припомня изданието
Правителството на националното съгласие (ПНЦ) на Либия наскоро направи официално искане за подкрепа по въздух, земя и море от турските военни, за да помогне за предотвратяване на офанзива от силите на маршал Халифа Хафтар, който се опитва да поеме контрола над столицата Триполи. Турция подкрепя признатото от ООН ПНС срещу милициите и наемниците на Халифа Хафтар.
През април силите на Хафтар започнаха военна кампания за завземане на Триполи от международно признатото правителство. Хафтар обяви на 12 декември, че е наредил на бойците да започнат "решителна битка" за превземането на града.
Повече от 280 цивилни и 2000 бойци са убити от началото на нападението на Хафтар над Триполи, според ООН. Сраженията са прогонили около 146 000 души, като продължаващото насилие заплашва да потопи Либия в жесток хаос, след прогонването и убийството на дългогодишния диктатор Муамар Кадафи.
Анкара се присъединява към Италия и Катар в подкрепа на законното правителство на премиера Файез Сарадж в Триполи. Междувременно съперничещите сили, базирани на изток, се подкрепят от Франция, Русия, Йордания и Обединените арабски емирства, заедно с други ключови арабски държави.