ЕС В НЕБРАНО ЛОЗЕ! Хърватия също иска освобождаване от ембаргото върху руския петрол
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Хърватия настоява за освобождаване от ембаргото върху руския петрол. Според искането на Загреб, след края на тази година за нуждите на рафинерията в Риека ще продължи да внася деривата вакуумен газьол (VGO) за производство на дизелово гориво, съобщава хърватският „Вечерни лист”.
В дискусиите между държавите-членки на Съвета на ЕС относно приемането на предложението на Европейската комисия за шестмесечно ембарго на руския петрол и руските петролни продукти до края на годината, Хърватия настоява да бъде освободена от него, като това продължи и следващата година.
„Вечерни лист” се позовава на неофициални източници, според които рафинерията в Риека би могла да внася вакуумен газьол (VGO). Тази суровина е необходима за производството на дизел, а рафинерията на петролната индустрия (INA) е оптимизирана за използването му в производствения процес. Източниците за закупуване на VGO на пазара са доста ограничени, така че INA иска по-нататъшно закупуване на този дериват, цитира изданието съобщение на ръководството на INA.
Дебатът в Съвета на ЕС започна в сряда, когато Европейската комисия предложи шестия пакет санкции срещу Русия, който включва петролно ембарго като основна част от пакета. Поради липсата на консенсус разговорите вероятно ще продължат и утре. Най-голяма пречка е Унгария, която заяви, че няма да се съгласи с предложението на ЕК тя и Словакия да купуват руски нефт до края на 2023 г. – по-дълъг срок, отколкото за останалите държави-членки.
Унгария настоя за постоянно освобождаване от ембаргото, докато Словакия поиска освобождаване до 2025 г. Чехия и България дадоха сигнал, че ще се радват да бъдат освободени от ембаргото поне до 2023 г.
Според неофициална информация, на която се позовава „Вечерни лист”, Гърция не е доволна, тъй като в предложението за нови санкции Еврокомисията предвижда и забрана за транспортиране и застраховане на транспорта на руски петрол по света. Такова решение ще окаже влияние върху гръцките и останалите европейски корабни компании.
Идеята на Европейската комисия е да попречи на Русия просто да пренасочи нефта от ЕС към други купувачи по света. Преговорите за окончателното решение относно руското петролно ембарго може в крайна сметка да придобият форма, която се отклонява от предложението на Еврокомисията. Засега няма индикации дали искането на Хърватия ще намери плодородна почва или не, пише „Вечерни лист”, цитиран от БГНЕС.