ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В Брюксел са обезпокоени от съобщенията за възобновяване на преговорите за строителството на газопровода „Турски поток”, съобщава „Ройтерс”. Въпреки това, повечето експерти са на мнение, че този проект е „повече риторика, отколкото реалност” и с него Москва и Анкара отправят определени политически послания.
Официални представители на Европейската комисия се притесняват, че ако бъде реализиран, новият газопровод ще увеличи доставките на природен газ за Европа, заобикаляйки Украйна и ще доведе до по-голяма зависимост на европейските държави от руския газ. Това със сигурност ще попречи на планираните доставки на синьо гориво от района на Каспийско море.
Експерти обаче коментират, че разбирателството между Русия и Турция ще бъде съпроводено от поемане на определени ангажименти и от двете страни, което е доста рисково предвид хаоса, който в момента цари в Турция.
„Ако преживявате период на нестабилност, политически трусове и вълнения, не е това времето за крупни инфраструктурни проекти. А и двете държави са в това положение в момента”, смята Симон Таляпиетро от аналитичния център Bruegel. Затова експертът твърди, че обявеното възобновяване на преговорите по-скоро е начин да се отправят политически послания, отколкото реална стъпка към осъществяване на строителството.
Въпреки това, Брюксел ще следи внимателно процесите около „Турски поток” и по-специално договореностите, които се очаква да бъдат постигнати на срещата на президентите Ердоган и Путин в Санкт Петербург.