ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лидерите на Европейския съюз ще се споразумеят в четвъртък да работят по сертификати за ваксинация за граждани на ЕС срещу новия коронавирус, с южните страни от ЕС, които в голяма степен зависят от туризма, в опит да бъде спасен летния ваканционен сезон, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
Локдауните за забавяне на пандемията предизвикаха най-дълбоката досега икономическа рецесия в 27-членния блок миналата година, като удариха непропорционално силно юга на ЕС, където икономиките често са много по-зависими от туризма, съобщава "Фокус".
С пускането на ваксините срещу COVID-19, което сега набира скорост, някои правителства, като тези на Гърция и Испания, настояват за бързо приемане на европейски сертификат за вече ваксинираните, за да могат хората да пътуват отново.
Други страни, като Франция и Германия обаче, не изглеждат токова ентусиазирани, тъй като там казват, че това може да създаде фактическо задължение за ваксинация и би било дискриминационно за онези, които не могат или не желаят да се ваксинират.
Франция, където антиваксинните настроения са особено силни и където правителството се ангажира да не ги прави задължителни, смята идеята за паспорти за ваксини като „преждевременна“, заяви френски служител в сряда.
Необходима е работа по детайлите, включително дали те ще бъдат в цифров вид, дали ще бъдат приети в световен мащаб и на кой етап от двуетапния процес на ваксинация да бъдат издавани.
„Призоваваме за продължаване на работата по общ подход към сертификатите за ваксинация“, се казва в проект на изявление на видеоконференцията на лидерите, видяна от Reuters, без да се определя времева рамка за постигане на резултат.
Длъжностни лица заявиха, че ЕС работи с Международната асоциация за въздушен транспорт, която се стреми да съживи въздушния транспорт, и с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Световната здравна организация.
Но пътуванията със сертификати повдигат и правни въпроси, казаха служители, тъй като тези, които последно са на опашка за ваксинации, биха могли да твърдят, че свободата им на движение е несправедливо ограничена от многомесечните опашки.
Представители на ЕС също така посочват, че все още няма насоки от СЗО и агенциите на ЕС дали хората, получили две дози от ваксината срещу COVID-19, все още могат да пренасят коронавируса и да заразяват други, дори ако вече не са уязвими.
Също така не е ясно дали хората биха могли да бъдат заразни, след като вече са се борили с коронавируса, за колко време са останали имунизирани и дали и те трябва да получат сертификати.
Все още има много неща, които не знаем“, каза висш служител от една от страните от ЕС. „Нуждаем се от повече време, за да стигнем до обща линия.“
Но времето е малко за страните на юг, където секторът на хотелиерството трябва да знае за какво трябва да се подготви през следващите месеци. Въпреки официалната позиция, че всички правителства на ЕС искат да решат въпроса заедно, някои може да решат да се движат по-бързо индивидуално.
По-рано през февруари Гърция и Израел подписаха споразумение за облекчаване на ограниченията за пътуване до Гърция за израелци с доказателство за ваксинация COVID-19.