ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейският съюз намали натиска върху полското правителство в противоборството относно съдебната реформа, пише The Financial Times, цитиран от Фокус.
Европейската комисия съобщи в сряда, че ще даде на Полша повече време да разреши кризата, възникнала в резултат на реформите на най--висшия съд. По този начин изпълнителният орган на ЕС отстъпи в стълкновението, което заплашваше да доведе до санкциониране на шестата по големина икономика в блока.
В края на декември партията Право и справедливост прие законопроект, който промени съставът и работните практики на Конституционния трибунал – съдът, който има пълномощието за отсъди дали актовете на изпълнителната власт отговарят на конституцията.
Правните експерти смятат, че след промените за съда би било почти невъзможно да оспори нови закони, прокарани от парламента, в който Право и справедливост има мнозинство. Самият трибунал отсъди през март, че внесените промени са противоконституционни, но правителството отказа да признае това решение.
Комисията има властта да предложи санкции, като например отнемането на право на държава-членка да гласува по законите на ЕС, но за това е необходима единодушната подкрепа на другите национални столици. Нещо, за което полското правителство е уверено, че е много малко вероятно.
„Полското правителство никога няма да се огъне под никакъв ултиматум“, заяви министър-председателят на Полша Беата Шидло. „Полското правителство никога няма да позволи на който и да е да налага волята си върху полския народ. Полското правителство ще отстъпи само пред волята на полския народ“, беше категорична тя.