ЕС ще застави Великобритания да се придържа към риболовните му квоти по време на преходния период след Брекзит
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ЕС ще се съпротивлява срещу всяко възможно предоговаряне на риболовните квоти във водите около Великобритания по време на предложения двугодишен преходен период след Брекзит. Дипломатите от Брюксел са се споразумели, че Великобритания ще остане на практика управлявана от общата риболовна политика на ЕС по време на преходния период и няма да решава размера на улова, пише The Guardian, цитиран от Фокус.
Миналата година министърът на околната среда на Великобритания Майкъл Гоув заяви, че страната „ще си върне контрол над водите“ след Брекзит, излизайки от общата риболовна политика, която дава на страните членки да ловят риба на между 12 и 200 морски мили от бреговете на Великобритания. Министърът заяви, че квотите за всеки тип риба ще се предоговорят с Норвегия и ЕС преди Брекзит.
„Забелязваме, че Гоув не е повтарял това в последно време. Явно е разбрал, че това няма да се случи“, съобщи европейски дипломат. Риболовните квоти за страните членки на ЕС, определяни от министъра на земеделието на Великобритания Джордж Юстис като „несправедливи“ са определени през 1983 г. въз основа на улова на различните риболовни флоти на страните членки между 1973 и 1978 г.
Страните членки определят ежегодно помежду си точното количество риба, което да се лови в морето, вид по вид. Плановете на ЕС означават на практика, че Великобритания ще напусне квотите на Съюза само привидно. Според скорошните изчисления, 33% от улова на останалите европейски държави се добива в изключителната икономическа зона на Великобритания.