BG EN

Ето кого защитава съдията на олигархията Лозан Панов – вижте престъпните схеми на обвиняемия Прокопиев, колко предприятия фалира и колко банки завлече

Темида

Ето кого защитава съдията на олигархията Лозан Панов – вижте престъпните схеми на обвиняемия Прокопиев, колко предприятия фалира и колко банки завлече

86597
на 14.12.2018
Ето кого защитава съдията на олигархията Лозан Панов – вижте престъпните схеми на обвиняемия Прокопиев, колко предприятия фалира и колко банки завлече
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Кого защитава шефът на Върховния административен съд Лозан Панов с опита си да бламира работата на Комисията по отнемане на незаконно придобито имущество, изменяйки закона чрез тълкувателно решение? Това е най-горещата тема от последните дни, след като стана ясно, че държавата ще загуби десетки и дори стотици милиони, ако опита на Панов се окаже успешен.

препоръчано

Депутатите днес блокираха действието му, но вече има един печеливш от решението на Панов, който бе обявен от експерти за съдия на олигархията – Христо Бисеров на даде на държавата 2 млн. лв., чиито произход не може да докаже. А на опашката се оказват и доста по-едри от него риби, начело със скандалният обвиняем олигарх Иво Прокопиев. Само бегла справка в архивите относно бизнес делата му е достатъчна, за да стане ясно, че е сред главните виновници за съсипване на икономиката ни и разграбване на националното богатство.

Освен, че към днешна дата Прокопиев е обвиняем за пране на пари покрай приватизацията на „Каолин”, както и по делото за продажба на акциите на държавата в „ЕВН Електроразпределение България“ АД, срещу олигарха има куп висящи проверки и разследвания в миналото за съсипване на успешни фирми, дългове към банки и държавата, необслужвани кредити и данъчни задължения.

Припомняме едва две от тях, публикувани през 2014 г. в „Банкер”, които са показателни за начина на работа на т.нар. бизнесмен. Случаите са разкрити само година след като лъсва фактът, че Прокопиев е потопил в дългове куп компании от орбитата си. Само холдингът му „Алфа финанс холдинг” към 2013 г. е натрупал дългове за 435. 5 млн. лева, от които над 8 милиона са неплатените данъци към държавата.

Тогава служителите на Националната агенция за приходите се заеха да проверяват финансовото състояние на Прокопиев по искане на прокуратурата заради сигналите за данъчни нарушения и престъпления. Проверката обхвана цялата "Икономедиа" АД (издател на "Капитал". "Капитал Daily" и "Дневник"), фондация "Капитал", съпругата Галя Прокопиева, Иво Прокопиев и няколко фирми от структурата на "Алфа финанс холдинг", в която той е основен акционер. Самият олигарх тогава призна в свое тв интервю, че има близо 100 млн. дългове.

Скоро след това лъснаха и скандалните му схеми на работа. Оказа се, че ключови детайли за продажбата на публично дружество от групата на Иво Прокопиев на чуждестранен инвеститор са усърдно крити от Комисията за финансов надзор, пише през 2014 г. „Банкер”.

Това предизвика регулаторът, на който тогава начело бе Стоян Мавродиев, да подгони за пореден път компания от групата за непрозрачност на сделка. Става дума за "Соларпро" АД (част от "Соларпро Холдинг" АД - публично дружество), на "Джермин Инвестмънтс Холдингс" Лимитид със седалище в Хонконг. Хората на Прокопиев, както и при продажбата на "Каолин", мълчат като партизани на разпит и се позовават на договорна конфиденционалност. В публичните дружества тя обаче е неприложима, контрират от КФН.

Ако се опитаме да изясним връзките, ще видим, че създателят и собственик на "Алфа финанс холдинг" Иво Прокопиев държи 50.01% от холдинга. Самият холдинг е група от над 20 дружества от сферата на финансовите услуги, индустриалните минерали, недвижимите имоти, технологиите за чиста енергия, информационните технологии и телекомуникациите.Този холдинг от своя страна е мажоритарен акционер в друг - "Соларпро Холдинг" АД - вертикално интегрирана структура за чиста енергия.

Комисията за финансов надзор настоява да знае дали от двете страни на сделката за "Соларпро" не участват свързани лица. С две думи, въпросът е: "Прокопиев на Прокопиев ли продаде?" КФН иска пълна яснота и по редица въпроси, свързани с евентуалното нарушаване на правата на акционерите. Затова питат. Дали за сделката са уведомени предварително акционерите, каквото е изискването на закона?

"Соларпро Холдинг" АД обаче отказва да отговори. "Това е всеобща болест на структурите на Прокопиев, когато се правят сделки с тях", коментира редови надзорник. Той дори си позволи да предскаже как ще се развие рецидивът: "Принудителните административни мерки ще бъдат обжалвани във Върховния административен съд, който най-вероятно ще потвърди взетите мерки срещу дружеството. Не е чудно, като се има предвид и кой днес е начело на този съд – Лозан Панов.

Копие от Решение № 352 от 31 март 2014 г., подписано от Ралица Агайн-Гури, заместник-председател на КФН, парафирала вместо колегата си, ръководещ Управление "Надзор на инвестиционната дейност"Николай Попов. От него става ясно, че на 30 декември миналата година публичното дружество "Соларпро Холдинг" АД е продало 41% от капитала на дъщерното си дружество "Соларпро" АД на чуждестранен инвеститор.

Във връзка с това, с писмо от 17 февруари 2014 г., от "Соларпро Холдинг" АД е изискана информация. В отговор дружеството представя в КФН писмо от 21 февруари. В него представляващите "Соларпро Холдинг" АД обръщат внимание на следното: "Позовавайки се на клаузите за конфиденциалност в договора с "Джермин Инвестмънтс Холдингс" Лимитид, както и с оглед коректното изпълнение на поетите договорни задължения от страна на "Соларпро Холдинг" АД, преди дружеството да предостави поисканата от КФН информация, ще бъде поискано официално потвърждение от "Джермин Инвестмънтс Холдингс" Лимитид за предоставяне на информация във връзка с предмета и обхвата на извършваната от КФН проверка, а именно за разкриване на поверителна информация относно съществените условия на търговската сделка."

КФН отговаря на този опит за елегантно измъкване: "Изтъкнатите от представляващите "Соларпро Холдинг" АД мотиви за непредставяне на изисканите документи са неоснователни, като същите не биха могли да се противопоставят на надзорния орган. "Изразените притеснения, че при предоставяне на изисканите документи ще е налице нарушение на споразумението за конфиденциалност, са неоснователни", пише в решението на Гури от 31 март.

И допълва: "Напротив, непредставянето на договора, както и на счетоводни и други документи, удостоверяващи извършената продажба от страна на "Соларпро Холдинг" АД в полза на чуждестранен инвеститор, пречи на КФН да разбере доколко продажбата на акциите е осъществена при опазване интересите на акционерите." Въз основа на тези мотиви Гури задължава управляващите и представляващите "Соларпро Холдинг" АД, в тридневен срок от получаване на решението за прилагане на принудителна административна мярка, да представят всички документи по сделката. И започва играта на котка и мишка.

В споменатия тридневен срок от получаване за депозиране на обяснения или възражения във връзка с откритото административно производство в КФН постъпват единствено възражения от Фридрих Катцер в качеството му на изпълнителен директор на "Соларпро Холдинг" АД.

На първо място, във възраженията се излагат твърдения, че вмененото с принудителната административна мярка задължение за предоставяне на документи и информация не съставлява действие, което е в обхвата на волята на "Соларпро Холдинг" АД, а следва да е налице съгласие от насрещната страна по сделката "Джермин Инвестмънтс Холдингс" Лимитед.

КФН контрира, че този аргумент трябва да се отхвърли като неоснователен. Отказът да се представи на регулаторен орган информация поради съображения, че същата представлява търговска тайна, всъщност означава отричане на нормативно съществуващия регулаторен механизъм, пише Гури.

На второ място, хората на Прокопиев обясняват, че представянето на документите и информацията ще представлява договорно нарушение.

Тези твърдения не биха могли да се споделят, отговаря КФН, тъй като изискваната информация (счетоводни и други документи, удостоверяващи извършената продажба; копие от платежни документи, доказващи вида, начина и размера на плащанията по сделката) е налична и засяга само публичното дружество, а предоставянето й на надзорния орган не представлява нарушение на договорни отношения с трето лице. От друга страна, за регулатора има сериозни законови ограничения при обработката, получаването и съхранението на информация, представляваща професионална и търговска тайна.

КФН категорично заявява на хората на Прокопиев, че становището на надзора се споделя напълно от страна на Върховния административен съд, където "Соларпро" най-вероятно ще обжалва, и напомня, че това обжалване е безсмислено, защото вече има печалноизвестен прецедент с "Каолин".

В същата година докато олигархът се обяснява по телевизиите, че обвиненията на Комисията за финансов надзор срещу извършваните от фирмите му сделки са некоректни, от регистъра на Камарата на частните съдии изпълнители може да се види колко коректно е поведението на контролираните от него дружества спрямо техните кредитори.

Отново „Банкер” пример: до 3 октомври 2014 г. съдия-изпълнител Стилияна Стефанова приема оферти за покупката на бетонов възел около Гара Искър, собственост на Софстрой АД. Той е обявен за продан по искане на кредитора на компанията Обединена българска банка. От съобщението за търга става ясно, че причината е нередовно обслужван дълг от 2.1 млн. евро, а цената, от която започва наддаването, е 2.23 млн. лева.

Според Търговския регистър собственици на Софстрой АД са Алфа финанс холдинг АД на Иво Прокопиев и регистрираното в Малта дружество Балто - Славик Венчърс Лимитед. Двете фирми стават собственици на компанията през 2007-а. Ето какво пише тогава по повод сделката медията на Прокопиев вестник Капитал: Леко варосана шапка от вестник, празна бирена бутилка, панел. Софийско жителство, общежитие, ватенка. Това са асоциациите, които Софстрой навява на всеки софиянец (може би с изключение на тийнейджърите). Компанията, построила НДК и Интерпред, десетки години беше символ на соцреализма. Лежерно пренебрежение към миналото, подквасено от самодоволно чувство за превъзходство, идващо от бързо натрупаното богатство, лъха от тези редове.

Ето и още няколко изречения от въпросната публикация отпреди шест години: Собственици на контролния пакет акции от Софстрой вече са Алфа финанс холдинг и Balto-Slavic Ventures Limited. Цената засега не се съобщава. Алфа финанс холдинг е индустриална и финансова група с основни направления на дейност финансови услуги, недвижими имоти и индустриални минерали. Тя управлява активи на стойност над 500 млн. евро, а в структурата й работят близо 3000 души.

Най-голям акционер в холдинга е Иво Прокопиев, един от издателите на Капитал. Другият нов акционер в Софстрой - Balto-Slavic Ventures Limited, е собственост и се управлява от основните притежатели на базираната в САЩ инвестиционна компания Gramercy. Само дето авторите на статията не написали, че Господ е слязъл на земята, за да осветли нисшите духом и да изсипе върху им своята благодат. Но то се подразбира - идва Прокопиев с модерните си идеи, напредничавите си бизнеспрактики и големите си пари и повежда фирмата по пътя на просперитета.

После обаче се оказва, че този път свършва до невъзможност фирмата да си погасява задълженията и принудителна продажба на имотите й.

Ако трябва да разкажем, макар и вкратце, за успешните бизнес инвестиции и практики на Прокопиев и за това колко кредитори през последните пет години се опариха от взаимоотношенията си с него, сигурно ще се получи цял финансов трилър.

Чудно е обаче защо след като тези данни са налични от години, а Прокопиев има вече две повдигнати обвинения не е в  ареста при другите престъпни приватизатори Баневи, а е на свобода само с мярка подписка. Отговорът вероятно се крие именно в близките му отношения с висши съдии, сред които и Лозан Панов.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК