ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Според вирусолози строгите мерки, взети при пътуването до Антарктида, не допускат вирусът да достигне до ледения континент. Как работят българските полярници?
До момента България е организирала 28 научни експедиции до Антарктида. За първи път обаче техният ръководителят проф. Христо Пимпирев няма да пътува с българските полярници.
„Както навсякъде се работи вече онлайн, оказа се, че и на Антарктида може да се работи онлайн“, казва той.
По думите на проф. Пимпирев световната пандемия не е променила коренно ежедневието на ледения континент, тъй като районът е силно обезлюден.
Българската база се намира на остров Ливингстън. Най-прекият път до нея e през най-южните части на Южна Америка.
„Нашите полярници ще пътуват с испанския научно-изследователски кораб „Есперидес“, но тук се явява една друга пречка – че те трябва да преминат през двуседмична карантина в Пунта Аренас – най-южния град на Чили“, обяснява проф. Пимпирев.
Вирусолозите са убедени, че именно стриктният контрол е причина коронавирусът да не си е поправил път към Антарктида
„Ако той се пренесе, според мен ще бъде пренесен основно от човек, който е инфектиран. Ако попадне там вирусът, това би могло да е голям проблем, знаете това е изолирано място, трудно би могло да се вземат съответно нужните медицински мерки“, смята проф. Радостина Александрова.
Според българските учени пандемията няма да попречи на предстоящата 29-та полярна експедицията да реализира целите си.
„Мисленето на един учен, който работи на Антарктика, е той, когато е там, да свърши максимално много по обем работа, тъй като така или иначе нямаш гаранция, че ще посетиш втори път този континент“, казва геологът Стефан Велев.
И догодина българската полярна група ще замине за ледения континент с ентусиазъм за нови открития, но и с достатъчно на брой антигенни тестове.