BG EN

ЕФЕКТЪТ ОТ КАБИНЕТА НА РАДЕВ: Инфлацията удари 9-годишен рекорд - протести блокираха София, бизнесът: Днес бяхме 3000, утре 30 000, а други ден 300 000 в цялата страна (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)

Епицентър

ЕФЕКТЪТ ОТ КАБИНЕТА НА РАДЕВ: Инфлацията удари 9-годишен рекорд - протести блокираха София, бизнесът: Днес бяхме 3000, утре 30 000, а други ден 300 000 в цялата страна (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)

42232
на 19.10.2021
ЕФЕКТЪТ ОТ КАБИНЕТА НА РАДЕВ: Инфлацията удари 9-годишен рекорд - протести блокираха София, бизнесът: Днес бяхме 3000, утре 30 000, а други ден 300 000 в цялата страна (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Инфлацията нарасна до 9-годишен рекорд. Към края на септември годишната инфлация е 4,8%, обявиха от Националния статистически институт. Това е най-голямото покачване на цените на стоките и услугите от септември 2012 г. насам, когато годишната инфлация беше 4,9%. Затова центърът на София е блокиран днес от протести. 

препоръчано

При нулевите лихви по банковите депозити се оказва, че инфлацията реално топи спестяванията на гражданите и фирмите. Така обедняваме по две направления. От една страна с получаваните заплати можем да си купим по-малко неща. А от друга, дори стойността на наличните пари в банките намалява.

Основната причина за инфлацията е поскъпването на горивата на международните пазари, което веднага се отразява и на цените им у нас. За година газообразните горива за населението в страната са поскъпнали с 68%, а цените на бензина и дизела са нараснали с над 28%, показват данните на НСИ. В резултат топлата вода през септември е била с 13,6% по-скъпа спрямо същия месец на миналата година, а цената на тока за бита е нараснала с 4,4%.

Наличните данни на НСИ отразяват повишението на цените до септември. А през октомври горивата продължиха да поскъпват. “Булгаргаз” поиска повишаване на цената на газа от ноември с още 32%. Всичко това ще доведе до значително покачване на инфлацията до края на годината.

Поскъпването на горивата и тока вече се отразява на цените на останалите стоки и услуги. В някои браншове цените растат, защото с повишаването на разходите за изплащане на заплати и за сметки за ток, фирмите вдигат цените и на предлаганите от тях стоки и услуги. Но в други браншове поскъпването на тока и бензина няма съществено влияние, но въпреки това цените също нарастват. Например услугите на майстори, свързани с ремонти у дома, са поскъпнали с 8,4%, а цените на ремонтите на коли са нараснали с 6,1%. Съществено са поскъпнали и ветеринарните услуги (+5,2%), услугите, свързани с развлечения и спорт (+4,6%), книгите (+10,6%), почивките и екскурзиите (+12,5%), услугите, свързани с основното и средното образование (+9,7%), фризьорските услуги (+5,9%), и застраховките, свързани с транспорта (+9,8%).

От хранителните стоки за година най-много са нараснали цените на олиото и маслото - с 25,2%, на зеленчуците - с 11,6%, и на хляба и зърнените храни - със 7,1%.

Хлябът поскъпна с 2,3% само в рамките на месец септември, показват данните на НСИ. Това е доста повече от повишението на цената на брашното, която е нараснала с 0,5% за месец. Но производителите на хляб използват газ и поскъпването на горивото се отразява на цената на хляба.

От основните храни по-съществено е повишението на цените през септември на зелето - с 11,8%, доматите - с 5%, яйцата - с 4,7%, и лещата - с 4,2%.

От нехранителните стоки значителен ръст има при цените на централното газоснабдяване - с 12,1% за месец, газообразните горива за бита - с 2,4%, въглищата - с 4,7%, дървата за отопление - с 4,7%, мебелите - с 1,2%, метана за автомобили - с 10%, и учебната литература - с 5,5%.

И към момента протестът под прозорците на служебната власт продължава.

“Днес сме 2-3 хиляди, утре ще сме 20-30 хиляди. Няма да се съгласим на този натиск на държавата срещу бизнеса. Знаем, че стабилността и увеличението на доходите ни е под въпрос. Няма да позволим това“, отсече протестиращ на микрофона.

“Енергийната мафия е ламя, тя прибира резултата от труда на хората. Парите обаче са складирани тук - в бюджета, в БЕХ и оттам могат да се върнат при хората, които са ги изработили. Ние знаем как това може да стане и очакваме среща с правителството, за резултатите от която ще ви информираме, обяви в началото на протеста Васил Велев от АИКБ.

От трибуната на няколко пъти заявиха, че протестът им не е политически и се противопоставиха на всички опити на разни партии и политици да го политизират.

В 13:40 часа ораторът заяви, че преговорната група, която беше в министерския съвет, се очаква всеки момент да се яви и да съобщи каквъв е резултатът от срещата.

"Имахме среща, обсъдихме няколко възможни варианта за компенсиране на надвзетите суми и овладяване цените на електроенергията. Като първа и неотложна мярка се съгласихме, че това трябва да бъдат финансови компенсации. Ние настояваме това да стане преди да дойде следващата сметка за октомври. Днес в 16 часа ще се обсъдят и други варианти", каза Васил Велев пред протестиращите.

Според него, е напълно възможно цената за мегаватчаст да бъде свалена в разумните нива от 150-170 лв. 

Пламен Димитров от КНСБ заяви, че може да се наложи да има и втори път, а протестиращите да бъдат нащрек. "Готови сме!", чуха се гласове от протестиращите.

Той допълни, че се чака решение на министерския съвет, който да потвърди поетите днес ангажименти. "Ние няма да се откажем, докато не видим решенията, надявам се и вие!", изтъкна Димитров.

"Ние не сме се отказали от по-дългото си решение да искаме парламентът да актуализира бюджета, за да вкара в него каквито разходи са нужни. Пари има", предупреди Пламен Димитров.

"Ние оставаме в протестна готовност. Днес бяхме 3000, утре 30 000, а други ден 300 000 в цялата страна", завърши ораторът от сцената. Той обяви протеста за приключил и благодари на всички работещи, които се отзоваха на призивите и се присъединиха към протеста.

"Съгласихме се, че най-справедливият начин, е възстановяването на надвзетите суми. Това е нашето искане, да стане преди тези 600 000 потребители да си получат сметките за текущия месец, които ще са тройни. Връчихме нашия дебитен чек, той е за 3/4 разликата в цената. За октомври, цената на борсата е 368 лв. усреднено. За днес е 482 лв.“, заяви вече пред журналистите Васил Велев.

"Ако това е възможно, компенсация за целия период или решение на регулатора и това отрицателно ЗКО, което е начислено, през целеви заем, който може да се вземе с решение на министерския съвет веднага и да финансира всички болници, музеи, културни институти и не знам докога могат да издържат. Вторият вариант е да се изследва възможност за доставка от доставчик от последна инстанция и по този начин с няколкомесечно движение да свалим цената до края на март", заяви от своя страна синдикалният лидер Пламен Димитров.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК! Безсмислените спорове в пленарна зала накараха Борисов да... (НА ЖИВО/СНИМКИ) ГОРЕЩО В ПИК! Безсмислените спорове в пленарна зала накараха Борисов да... (НА ЖИВО/СНИМКИ)
ново
Днес: 44
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК