Жан-Клод Юнкер не очаква промени в европейската политика след изборите в Германия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият председател на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер не очаква драматични промени в европейската политика след парламентарните избори в Германия.
Юнкер вярва, че след оттеглянето на настоящия канцлер Ангела Меркел, Германия ще остане приятелска страна по отношение на Европа. По време на мандата си като канцлер, Меркел даде да се разбере, че европейската интеграция е част от смисъла на съществуване на Германия. „Това ще остане така“, каза Юнкер в интервю за медийната група Funke, публикувано в неделя, пише "Фокус". „След нея [Меркел] не може да има антиевропейска политика“. „Независимо кой ще стане канцлер - Олаф Шолц (кандидат от социалдемократите) или Армин Лашет (кандидат от блока на ХДС/ХСС), и двамата ще постигнат успех“, смята бившият ръководител на Европейската комисия.
В същото време политикът изрази възхищение от стила на Меркел по време на нейната работа на световната сцена. „Винаги беше готова да слуша, приемаше всички на сериозно“, каза Юнкер. „Дори в Европейския съвет на ръководителите на правителства тя никога не е оставяла впечатление, че малките държави са по-малко важни от големите, тя говори с всички при равни условия“, продължи той, добавяйки, че това отчасти с това може да се обясни успехът на германския канцлер в европейската политика.
Въпреки това Юнкер отбеляза, че понякога той и Меркел са имали разногласия. „След толкова дълъг период [на взаимодействие], ние сме почти като стара семейна двойка. От време на време спорехме, както понякога се случва в добрия брак. Но тя никога не превърна моментното несъгласие в личен конфликт“, обобщи бившият председател на ЕК.
Освен това Юнкер подчерта, че Меркел има уникална издръжливост и винаги знае как да слуша. „Понякога тя променя позицията си, за да вземе предвид общата европейска ситуация, въпреки че понякога се колебаеше. Но никога не удари с юмрук по масата като глава на германското правителство, но това не беше необходимо“, заключава Юнкер, който работи с Меркел на ниво ЕС в продължение на почти 14 години - до 2013 г. като ръководител на правителството на Люксембург, а от 2014 до 2019 г. като председател на Европейската комисия.
В неделя в Германия се провеждат парламентарни избори. Победилата политическа сила ще има право да създаде правителство, а водачът на нейната партийна листа, с успешното формиране на кабинет от министри, ще го оглави. Според последните социологически проучвания Социалдемократическата партия на Германия със своя кандидат Шолц води с минимално предимство, следвана от консервативния блок на Християндемократическия и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) начело с Армин Лашет. Меркел вече обяви, че се оттегля от политиката след края на задълженията й като федерален канцлер.