Жечо Станков с НОВИ ПОДРОБНОСТИ как планира да компенсира ЧУДОВИЩНИТЕ ЗАГУБИ от Радевия договор с "Боташ"

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на енергетиката Жечо Станков опроверга твърденията, че правителството умишлено не използва капацитета на договора с "Боташ", за да има повод да критикува президента Румен Радев.
"Когато говоря, се придържам към истината. Много често се казва, че аз като министър и това правителство не използваме капацитета на този договор. През 2023 г. сме използвали капацитет за 11 милиона лева, а ни фактурирани 87 милиона, или само 13% на годишна база. 13% сме използвали и през 2024 г. Откакто съм начело на българската енергетика сме използвали 36% от капацитета", заяви министър Станков пред бТВ.
В студиото той показа и таблица, с която онагледи използваемия и фактурирания капацитет за пренос на газ по договора между "Булгаргаз" и "Боташ". Припомняме, че той бе подписан от едно от служебните правителства на Румен Радев за срок до 2035 г., като българският обществен доставчик трупа милиони дългове, плащайки на турската компания по над 1 милион лева на ден, без значение дали използва капацитета за пренос на втечнен газ, за който плаща, или не.
"Правя всичко възможно, за да използвам този капацитет, защото всеки ден си плащаме за него. Ние всеки ден си плащаме за капацитет, но виждате, че всичките тези години сме използвали едва по 13%. Но това, че аз съм използвал 36% от капаците, не означава, че договорът е станал по-печеливш. По-скоро използваме момента, в който заради международната обстановка има големи флуктуации на цената на газа, и преди 2 седмици успяхме да закупим газ на цена от 36 евро. В момента е 42 евро. И с тази разлика от 6 евро успяваме да наваксаме 3 пъти по-високата цена на капацитета на "Боташ", спрямо другите терминали", обясни Станков.
За да стане по-ясно, той даде следния пример - държавата си е купила винетка за 100 дни, но по време на служебните правителства я е използвала 13 дни.
"Бях описан в предходни изказвания на президента като един от емисарите, пътувал до Щатите да търси възможност да внесе в България газ от различни източници. Като отговорен човек, вече съм провел разговор с външния министър на Унгария, на Молдова, на Словакия за възможност да бъде използван този капацитет. Истината обаче е, че цената на този капацитет е изключително висока и е трудно да бъде използван. Продължават техническите разговорите между българската и турската страна, за да бъде предоговорен този договор по начин, по който да плащаме само за пренесените количества от една страна и от друга страна - цената, която плащаме, да е съотносима към средните цени в региона", поясни енергийният министър.
Той изрази оптимизъм, още повече, че с колегата си, начело на турската енергетика, Алпарслан Байрактар имат отлична комуникация.
"Виждам светлина в тунела. В момента, в който е необходимо, и аз като политик ще се намеся в разговорите. Имаме брилянтна комуникация с г-н Байрактар. Сигурен съм, че ще намерим правилната посока", обеща Станков.

