Продажбите в насипно състояние на всякакви продукти - зърнени храни, тестени изделия, дори препарати за миене на
съдове и парфюми - преживяват истински бум и са от полза както за портфейла на потребителите, така и за чистотата на планетата, информира Франс прес, позовавайки се на проучване, поръчано от френската Агенция по околна среда.
"Това е изключително обещаващ бизнес в екологичен и икономически план", заяви Елизабет Лавил, основател на института
"Пазарувам за планетата", автор на проучването. "Това е от полза както за портфейлите, добре е и за количеството смет,
което изхвърляме, и трябва да се проучи, да се представи в цифри и да се разпространи, ако се окаже необходимо", допълва тя. В икономически план продукт, продаван в насипно състояние, е между 5 и 40 процента по-евтин от същия продукт, опакован предварително. От гледна точка на околната среда този вид дистрибуция позволява, разбира се, да намали отпадъците ни, но и може да се окаже начин да се борим с разхищението на храни", се посочва в доклада.
Проучването се позовава на инициативи във Франция и в Европа, в малки, но и в големи магазини, като анализира възникващите въпроси в икономически и екологичен план. Първата констатация е, че продажбите в насипно състояние -
силно разпространени преди появата на големите супермаркети през 1960-те години - отново се появява по щандовете и вече не се ограничава само до плодовете и зеленчуците. В насипно състояние все по-често се продават зърнени храни,
бисквити, тестени изделия и други хранителни продукти. Използва се и при битовата химия (прах за пране, препарати за съдове) и дори при парфюмите - някои марки използват кранчета, от които клиентите могат да презаредят празните си шишенца.
"Цените на стоките в насипно състояние са като цяло по-привлекателни за потребителя, но съставянето им в днешно
време не е достатъчно прозрачно, за да могат да се представят сигурни аргументи за икономическата изгода и реалната цена за производителите и дистрибуторите", признават авторите на изследването.
В доклада се препоръчва да се направи оценка на стойността на стоките в насипно състояние.