BG EN

Журналистката Лили Маринкова: Ани и Виктор, защо напуснахте Би Ти Ви?

ЧАС ПИК

Журналистката Лили Маринкова: Ани и Виктор, защо напуснахте Би Ти Ви?

173324
на 05.09.2013
Журналистката Лили Маринкова: Ани и Виктор, защо напуснахте Би Ти Ви?

Не можем да очакваме край на поръчковата журналистика. Бареков трябва да обясни отстраняването си от Тв7

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Лили Маринкова е един от малкото символи на свободната българска журналистика. Хапливият й език не щади никого от „сгазилите лука” в държавата. В БНР е водила предаванията "Разговор с Вас" и "Хоризонт преди всички". От известно време е водеща на "Неделя 150". Телевизионната й кариера се свързва с Ефир 2 на БНТ в зората на родната демокрация. Тя участва в предаванията „Открита линия“ и „Очевидци“. Сега води авторското предаване „Вън от рая“ по Канал 3.

препоръчано

Маринкова има колекция от призове за радиожурналистика, най-важните от които са "Репортер на годината" и "Сирак Скитник”.


Интервю на Зорница Веселинова

 

- Как ще коментирате поредната сцена от българския политически театър – ликвидирането на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), г-жо Маринкова? Кой има полза от това?

- Като гледам битката, която се разрази за овладяване на НЦИОМ, е ясно, че предстои яростно сражение за овладяване на общественото мнение. Идват настървение и ожесточеност, които вече сме виждали в двуполюсния свят на първите демократични избори. Тепърва ще видим кой има полза от всичко това. Ситуацията изглежда неясна, рискове дебнат отвсякъде повечето участници в политическия театър. Защото социологическите сондажи сочат ръст на ГЕРБ и БСП без ясен победител. Съдбата на првителството зависи от него самото. С други думи, спасяването на давещия се е в ръцете на самия давещ се.

- Възможно ли е давещият се да се спаси – очаква се през есента протестите срещу кабинета Орешарски да бъдат по-масови и по-яростни?

- Това правителство се крепи единствено на „Атака”. То до голяма степен свикна да работи въпреки броженията. Съдбата му зависи от мащабите на протестите – дали те ще са застрашителни, дали участниците в тях са склонни да се радикализират. Всичко е на върха на иглата, върху която има много дяволи.

- Докога орелът, ракът и щуката (БСП, ДПС и „Атака”) ще са заедно? Прогнозирате ли скорошен разрив?

- „Атака” потенциално подкрепя правителството. Но вероятно ще се намерят хора от тази партия, които да редуцират тази подкрепа. Обаче когато има страх, породен от протестите на гневните хора, властимащите мобилизират всичките си инстинкти, за да оцелеят.

- ГЕРБ започна да се цепи. Бивши гербери създават партията „БАСТА”. Какво мислите за това роене?

- Не смятам, че формированието ГЕРБ се е разцепило. Съобщенията на Емил Димитров и Мирослав Найденов за създаване на партията „БАСТА” са по-скоро отчаяни опити да се справят със ситуацията, да се задържат в политиката. Но не зная дали ще постигнат резултат.

- Ще имат ли резултат опитите на Меглена Кунева и Валери Симеонов да вкарат партиите си в Народното събрание, ако до Нова година се проведат предсрочни парламентарни избори?

- Основният проблем на тези партии е потенциалният брак с ГЕРБ. Те се страхуват, че при скорошни избори ще се наложи да се върнат в позиция, която да ги убие. Нямат право на следваща грешка. Това важи и за Реформаторския блок и за другите, които се силят да влязат в Народното събрание. Искам да подчертая: звучното наименование „реформаторски блок” трябва да е подплатено със съмишленици – повече от досегашните. Защото освен амбиция се изисква и развитие.

- Наблюдава ли се развитие при Николай Бареков? Той обяви, че излиза от журналистиката и влиза в политиката.

- Бареков има един единствен проблем: трябва да обясни отстраняването си от Тв7. Много удобно е да влизаш в политиката – можеш да го правиш безчет пъти...

- Меглена Кунева твърди, че ГЕРБ и БСП са едно и също нещо. Съгласна ли сте?

- Има много прилики между ГЕРБ и БСП, но има и разлики. Да не говорим за съперничеството. Ако се имат предвид манталитета и произхода им, а така също и овладяването на капиталите – двете партии са вървели успоредно. Единственото, което би могло да се противопостави на червените капиталисти, са капиталите, създадени от техните охранители.

- Как бихте коментирали информациите за нов ляв политическия проект. Даже името на Първанов бе замесено с Татяна Дончева?

- Изглежда пикантно, но звучи несериозно. Изключително важно е дали се мобилизират вътрешнопартийните съперници на Станишев. Сигурна съм обаче, че неговият Ватерло ще дойде по европейска линия. Потенциалът му, укрепването му във вътрешнополитически план до голяма степен са функция на външнополитическата му кариера. Евентуалното лошо представяне на изборите за европейски парламент през 2014 ще бъде краят на кариерата му.

- Низвергнатите Руменовци – Овчаров и Петков, намекнаха, че ще се върнат във властта. Ще им позволят ли това?

- Безспорно е, че Румен Овчаров и Румен Петков имат свои лобита и в самата партия, и в държавните институции. Единият е съхранил лостовете си за влияние в енергетиката, другият - в националната сигурност. Ще видим какво ще стане.

- А какво стана с прегрешенията на ГЕРБ, за които споменаха социалистите? Възможна ли е договорка между Станишев и Борисов двете партии да не вадят кирливите си ризи?

- Ясно е, че има някакви договорки между БСП и ГЕРБ. Може би социалистите няма да повторят поведението на Борисов, който непрекъснато говореше за техни нарушения. Те действат, не прекаляват с приказките. Вече има повдигнати обвинения срещу Цветан Цветанов. И сериозни предупреждения към самия Бойко Борисов.

- Как бихте окачествили ветото на президента върху актуализацията на бюджета – като каприз, като заяждане с цел самодоказване, или като политическа поръчка от Бойко Борисов?

- Не можем да сме абсолютно сигурни, че Борисов е упражнил влиянието си върху Росен Плевнелиев. Президентът се очертава като опит за коректив на управлението, вероятно и в бъдеще ще използва пълномощията, които му дава конституцията. Той беше прав, че е необходима публичност за разпределението на парите от бъдещия заем в размер 1 милиард лева. А не някои тайно да приберат крупни суми...

- Защо според вас витае такава тайнственост около преминаването на Ани Цолова и Виктор Николаев в Нова телевизия?

- Ани и Виктор са журналисти, а не тайни агенти, могат и трябва сами да кажат какво се е случило. Скоро ще узнаем коя е причината за тази медийна история.

- Как виждате бъдещето на българските печатни и електронни медии – в розово, или в траурно черно?

- Битката за медиите е изключително безпощадна. Според мен по-важни сега са интернет медиите и необичайните източници – социалните мрежи. Защото именно те са свободни. Те вече се превръщат в един от факторите, променящи обществото, защото не се поддават на манипулации, на поръчки от този или онзи.

- Идва ли краят на поръчковата журналистика у нас? Възможно ли е тя да изчезне?

- Не можем да очакваме какъвто и да било финал на поръчковата журналистика. Само истинската конкуренция и медийният пазар може да преодолеят долнопробието. Журналистиката, както и всичко друго в живота ни, се подчинява на принципа „неуморно градя и безпощадно руша”.

- Опитвал ли е някой да ви нарежда кого да каните в предаванията си, какви въпроси да задавате?

- За щастие не се осмеляват.  

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 45
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК