Заев: Разговорите за името на Македония са на финал, ще има референдум
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Никога не сме били по-близо до решение на десетилетния спор за името, обяви премиерът на Македония Зоран Заев на първата годишнина от управлението на кабинета му, предава Фокус, като се позовава на Voice of America в македонската си редакция.
Заев се въздържа да коментира кое име е приемливо и за двете страни, след като предложението „Република Илинден Македония" бе отхвърлено в Гърция. Но лидерът на кабинета в Скопие увери, че процесът е в крайната си фаза и потвърди, че е приета обща рамка, и че ключовата сегмент трябва да бъде затворен в разговори с гръцкия премиер Алексис Ципрас.
„Все още няма нищо договорено. Както съобщиха министрите Никола Димитров и Никос Коциас, бяха договорени принципите и началата на споразумението. Следва разговор между мен и премиера (на Гърция Алексис) Ципрас, вярвам днес, тази вечер, утре или до петък. В този разговор очаквам да направя една стъпка, която е много важна", заяви Заев, добавяйки: „Никога не сме били по-близо до решение, приятелството между двете страни и двата народа никога не е било по-голямо. Македонският език е потвърден, нашата македонска идентичност е потвърдена. Това не е лесно, но Македония се нуждае от лидерство, за да напредва, а не само от празни думи. Показахме, че сме готови да ръководим и затова ви призовавам, уважаваните граждани, да се присъедините към нас. Казахме и ще имаме референдум".
Като възможни условия за провеждането на референдума, Заев спомена за септември и октомври. Частично обясниха етапите на изпълнение на споразумението - първо, ратифицирането му, след това провеждането на референдум.
„Ратифициране преди референдума, за да може Гърция да изпрати писмо до НАТО и да получим покана. Месец по-рано. Но, разбира се, всеки трябва да знае, че референдумът е окончателен. В края на септември, началото на октомври, вероятно ще е точното време. Ще се договорим с всички заинтересовани страни в страната кога ще се проведе този референдум", обясни министър-председателят на Македония.
Гръцкият премиер също демонстрира оптимизъм за решението на 25-годишния спор. „Перспективата за решаване на името се вижда в трудните, но необходими преговори с Бившата югославска република Македония", подчерта Ципрас.