Западни издания: Завръщането на Тръмп на власт ще послужи като сигнал за събуждане
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Решенията, които Доналд Тръмп взе в първите си дни като президент на САЩ, и указите, които издаде, са в центъра на вниманието за западните медии.
Завръщането му на власт ще послужи като сигнал за събуждане на много либерали, загубили връзка с тревогите и ценностите на обикновените американци, пише американският в. "Ню Йорк Таймс".
Изданието добавя, че републиканецът Тръмп може би ще вдъхнови демократите да се справят по-добре като опозиционна партия.
Президентът се стреми да преструктурира бъдещето на страната в областта на енергетиката, за да блокира всякакъв преход от изкопаеми горива към възобновяеми енергийни източници, допълва вестникът и обяснява, че за да го направи, Тръмп изпробва докъде се простират границите на президентската власт. Докато бившият президент Джо Байдън превърна борбата с изменението на климата в свой приоритет и работеше за отклоняване на САЩ от изкопаемите горива, чието изгаряне нагрява планетата, Тръмп възнамерява да направи рязък завой, коментира изданието.
Друг американски вестник - "Уолстрийт Джърнъл", пише, че според запознати Тръмп е особено фокусиран върху използването на заплахата с мита, за да промени правилата, свързани с автомобилостроенето, в рамките на споразумението между САЩ, Мексико и Канада. По този начин той би принудил автомобилните заводи да се преместят от Канада и Мексико обратно в САЩ, е мнението на това издание.
Според него 25-процентното мито върху целия канадски износ за САЩ може да хвърли канадската икономика в рецесия.
"Администрацията на Тръмп ще трябва да реши дали това е блъфиране, което има за цел да доведе до компромис, или началото на данъчна и търговска война", казва пред "Уолстрийт Джърнъл" Итай Гринберг, помогнал за договарянето на сделката като служител на Министерството на финансите в администрацията на Байдън.
В. "Вашингтон Пост" акцентира върху друга тема. На излизане от Белия дом Джо Байдън осигури имунитет срещу съдебно преследване на петима членове на семейството си и това беше разочароваща злоупотреба с президентските му правомощия, коментира изданието.
То добавя, че "всичко това обаче, цялата мръсна история на президентски помилвания и имунитети, бледнее в сравнение с хода на Тръмп да помилва около 1500 обвиняеми за щурма срещу Капитолия и да смекчи присъдите на 14 души". Според "Вашингтон Пост" не бива да има съмнение, че използването на това правомощие от Тръмп е най-сериозната злоупотреба в историята на президентските помилвания в страната.
"Вашингтон Пост" коментира и Илон Мъск, който според много хора "е отправил нацистки поздрав" по време на речта си на церемонията по встъпване в длъжност на Тръмп.
"Ако отпечатате такава снимка в черно-бяло, може да ви бъде простено, че сте си помислили, че е направена на митинг в Нюрнберг", пише вестникът. Той добавя обаче, че ако гледаме по-дългия видеозапис на речта на Мъск, а не самия клип, който стана популярен, ще видим, че той прави и други странни жестове и че това може би е просто начинът, по който се движи, когато е развълнуван.
Британският в. "Телеграф" разглежда икономическите решения на Тръмп, като пише, че с указите си той не само "е убил" данъчните реформи на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), но на практика заплашва да унищожи всичко, изградено през миналия век, и да върне света към данъчните политики от епохата на "бароните разбойници". Според изданието това представлява нов фронт в назряващия сблъсък на президента с Европа.
Освен това, "Телеграф" обръща внимание, че във връзка с церемонията за встъпване в длъжност Доналд Тръмп е нарушил традицията, като е поканил няколко чуждестранни лидери, но не и британския премиер Киър Стармър или други леви фигури от малката стара Европа.
Европейското издание на списание "Политико" коментира, че макар да е ясно, че Европа не иска да бъде в конфликт със САЩ, този път тя се готви за вероятни конфликти много по-сериозно, отколкото преди първия мандат на Тръмп.
Що се отнася до търговията, Брюксел и Лондон от месеци разработват сценарии като за война и са подготвили "арсенал от оръжия", за да ги използват при необходимост, пише изданието. Официалните лица се надяват, че Тръмп може да бъде убеден да не удря европейския износ с наказателни мита, но според запознати европейските представители са готови с пълен набор от отговори, включително ответни мита.