ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От световноизвестните френски сирена до италианското "Пармиджано" и гръцките маслини "Каламата" - кулинарните съкровища на ЕС са под заплаха заради изменението на климата, предава Евронюз.
Тазгодишната суша, която според учените е най-тежката от 500 години насам, е нанесла щети на всички видове реколта в Европа и е застрашила производството на европейските регионални специалитети, защитени от ЕС.
Стоките със ЗНП (Защитено наименование за произход) и ЗГУ (Защитено географско указание) са част от хранителното наследство на Европа. Ето защо Европейският съюз диктува точни правила за тяхната защита, като създава специфични критерии за стандарт за качество.
В рамките на ЕС има близо 3500 продукта с тези знаци за качество, но по-суровите и по-чести климатични явления затрудняват производителите да се придържат към традиционните рецепти и процедури. Във Франция производителите на млечни продукти твърдят, че сушата е изсушила тревата, която е основна част от храната на кравите.
Много производители получиха изключения, за да продължат да използват доходоносната марка на ЕС, въпреки че не отговарят на стандартите.
Хуберт Дюбиен е председател на организацията на сирената със ЗНП във Франция и казва, че е имало безпрецедентни искания за изключения: "28 ЗНП тази година, в исторически план никога не сме виждали това, преди имахме искания за временни промени в спецификациите, особено в южната част на Франция, а сега осъзнаваме, че има повече засегнати продукти със ЗНП като цяло, но и повече в северната част на Франция“.