През 2012 г. 232 журналисти са излежавали присъди в затвори по целия свят, отчете базирана в Ню Йорк организация Комитет за защита на журналистите (CPJ.org), предаде АП.
Този брой е с 53-ма повече спрямо 2011 г. и най-високият, откакто организацията започнала да води статистика през 1990 г.
Той обаче не включва много журналисти, хвърлени в затвора и освободени в рамките на тази година.
В специален доклад комитетът посочва, че най-честите обвинения срещу журналистите през 2012 г. са за
противодържавна дейност, включително тероризъм, измяна и подривна дейност.
"Живеем във времена, когато антидържавните обвинения и етикетът "терорист" се превърнаха в предпочитано средство на правителствата за сплашване, задържане и хвърляне в затвора на журналисти", казва изпълнителният директор на комитета Джоел Саймън в комюнике.
"Криминализирането на разследващите репортажи по неконвенционални теми нарушава не само международното право, но и правото на хората по света да събират, разпространяват и получават независима информация", допълва той.
Турция е начело на списъка
като страна, в чиито затвори има най-много журналисти – 49 (до 1 декември), включително десетки кюрдски репортери, задържани по обвинения в тероризъм, и други журналисти, обвинени в заговор срещу правителството.
АП цитира турския телевизионен редактор на новини Мехмет Али Биранд, според когото турското правителство не прави разлика между свобода на словото и тероризъм.
Втори в списъка е Иран с 45 журналисти зад решетките, следван от Китай с 32-ма затворени представители на медиите, пишат авторите на доклада.
В първата петица на страните с най-много представители на медиите в затвора попадат още Еритрея с 28 репортери и Сирия с 15. Следват Виетнам с 14, Азербайджан с 9, Етиопия с 6, Саудитска Арабия с 4 и Узбекистан с 4.
Журналисти зад решетките има в общо 27 страни по света.
Предишният рекорд от 185 затворени журналисти в света беше поставен през 1996 г.
През ноември Международният институт за печата (FreeMedia.at) отчете, че и броят на убитите журналисти тази година е рекорден - 119 души.