Книгата "Най-вкусните козунаци за Великден" е на вестникарските павилиони
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всичко за приготвянето на козунаците, за тяхната история и символика ще научите от луксозната книга "Най-вкусните козунаци за Великден. 40 топрецепти за празника". Любопитният и полезен сборник ще откриете на всички вестникарски павилиони в страната.
Сладкият обреден хляб символизира тялото на Иисус Христос. На много места се поднася на трапезата, украсен с писани яйца, които могат да бъдат 1, 2, 3 или 5. Ако сложите червено и бяло - бялото се посвещава на господ, а червеното - на стопаните.
Малко известно е, че козунаците не са отколешна българска традиция. Те са навлезли в празничния ни календар сравнително късно, в периода 1915–1920 г. от Гърция. Дотогава за празника са се месили други хлябове, наричани колак, пармак, кравай. Историята на козунака започва в началото на 17. век във Франция, откъдето постепенно се пренася в цяла Европа. В Русия великденският обреден хляб се нарича кулич, а в Италия - панетоне. В българската традиция се приема, че да се замеси козунак е свещено действие и ритуал. Всяка домакиня, която е правила козунак, знае, че той е труден за приготвяне и изисква много време, месене и специални условия. Например, помещението, в което се меси и втасва тестото, трябва да е добре затоплено. Качественият козунак се отличава по това, че е добре бухнал и е "на конци“. Към тестото се добавят различни видове ядки, стафиди, настъргана лимонова кора, дори локум, мармалад, затова видовете козунаци са безброй.