BG EN

Защо производството на енергия от биомаса се насърчава в европейските държави, а в България не?

Икономика

Защо производството на енергия от биомаса се насърчава в европейските държави, а в България не?

8308
на 16.06.2020
Защо производството на енергия от биомаса се насърчава в европейските държави, а в България не?

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

От 2 месеца официално във Великобритания не се произвежда енергия от въглища. По-рано с 10 години въглищата заемаха 40% дял в енергопроизводството в страната. Британската енергетика преживя радикални промени от 2010 г. насам. Постепенният отказ от въглища стана възможен благодарение на мащабните инвестиции във възобновяеми енергийни източници.

препоръчано

Но фалираха ли централите на въглища в страната? Отговорът е: Не.

Един от примерите е Дракс в Йоркшир, която до преди 10 години беше най-големият потребител на въглища и произвеждаше 5% от енергията в страната. Постепенно централата преминава към изгаряне на пресовани дървесни гранули. Резултатът е намаляване с над 20 милиона тона на изхвърляните в атмосферата емисии въглеродин диоксид, като вече са почти 0.

„Дракс“ ежегодно използва 7 милиона тона дървесни гранули. Според плановете на ръководството въглищата официално ще спрат да се използват през март 2021г..

Германия, страната, в която добивът на лигнитни въглища е най-големият в света, също е разработила политика, с която постепенно се отказва от тях. Според стратегията използването им трябва да се прекрати напълно до 2038 г. През 2019 година 8.5% от енергията е произведена от биомаса. Освен това е създаден германски научен център за изследване на биомасата със седалище в Лайпциг. Идеята е да наложи ефективно биомасата като ценен ресурс за осигуряване на устойчиво и ориентирано към реалното търсене енергоснабдяване.

Една от най-зависимите от въглищата страни - Полша, също обърна сериозно внимание на биомасата. Страната е бедна на слънчева светлина, възможностите за вятърни електроцентрални са ограничени и не е натрупала опит с ядрената енергия. За това най-подходящите опции за по-широко внедряване в производството на енергия са биомаса и природен газ. Най-често биомасата в Полша се използва именно от производителите на конвенционална енергия като се изгаря заедно с въглищата.

Само в Долна Австрия са изградени десетки инсталации за изгаряне на биомаса и производство на енергия.

Наскоро Европейската комисия одобри 550 милиона евро държавна подкрепа за производство на електричество от биомаса в Дания.

Очевидно Европа се ориентира към производство на енергия от биомаса.

В България различни топлофикации излизат с разработени планове за оползотворяване на биомаса съвместно с въглищата и постепенно заместване на все по-голямо количество от изкопаемите горива с екологични алтернативи.

Според информацията в медиите, срещу много от подадените инвестиционни намерения, са внесени жалби от страна на различни организации и граждани, твърдящи, че не е екологично да се гори биомаса.

Тогава защо цяла Европа се насочва към нея? За пореден път ние сме против определени нововъведения, само за да показваме активност, а не защото тя е лоша.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 69
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК