Защо се провокират бежански потоци в България! Ще се повторят ли кървавите атентати от Париж и Брюксел! Сирийският журналист Нидал Хлайф с горещи разкрития пред ПИК!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сирийският журналист Нидал Хлайф е отличен познавач на проблемите в родната си страна и на зараждането на "Ислямска държава", довели до войната в Близкия изток. Документалният му филм "Границата", чиято премиера беше през 2015 г. предизвика огромен интерес в България, защото показа реалистично проблемите на бежанците и пътя им от Сирия към България.
Нидал Хайлф пристига в България през 1994 г., за да учи в НАТФИЗ. Жени се за българка, от която има две деца. Но през годините пътува непрекъснато в родната си страна и прави документални филми.
Пред ПИК Нидал Хлайф разказва за пътя на бежанците, за зараждането на "Ислямска държава", за войните на тероризма и за още други горещи въпроси, свързани с кризата в Близкия изток.
Интервю на Албена Борисова
- Какво се случва в момента в света, господин Хлайф? След атентатите във Франция и Белгия, може ли да говорим за война на цивилизациите?
- За атентатите в Париж и Брюксел - има социални, икономически и политически фактори, не толкова религиозни. Тези момчета, които извършиха терористичните актове в Белгия, са втора генерация емигранти. Те живеят в гета и се чувстват отхвърлени, разочаровани от социалната система. Затова много лесно се превръщат в мразещи Запада хора.
- Точно там е проблемът. Как хора, родени в Белгия, се обръщат срещу своите сънародници. Как става тази трансформация?
- Радикално мислещи духовници и радикални групировки се активизират в бедните райони. Защото там има напрежение. В тези райони младежите са невежи, с ниско образование, безработни, бедни. Точно те много лесно биват манипулирани. Тези мъже страдат от криза дали са европейци, или мюсюлмани. Духовниците им казват: "Елате при нас, вие сте част от ислямския свят". И те тръгват. А има и нещо друго много важно. Всички извършители на терористичните актове срещу "Шарли Ебдо" и в Белгия имат престъпно минало. Двамата братя в Брюксел вижте - единият от тях има обвинение за автокражби, другият за въоръжен грабеж. Рядко се говори, че има връзка между радикалните групировки в Западна Европа и наркотрафикантите в Северна Африка за взаимопомощ. Аз не искам да ги изкарам тези терористи като жертви, в никакъв случай. Защото бедността не генерира тероризъм. Той не е ново явление. Стар е колкото човечеството, още от времето на Каин и Авел. В съвременната история - ИРА какво е? Католическа терористична организация. Или червените кхмери в Камбоджа - те са убили 1 млн. души. С тези примери искам да кажа, че тероризмът не е ислямска марка.
- Да, но "Ислямска държава" се опитва да завладее света, за разлика от изброените от вас организации, и държи в момента Европа в страх?! Кой създаде тази организация и как?
- Дали "Ислямска държава" е ислямска, отговорът е да. Членовете й са мюсюлмани. В момента ислямският свят се намира в цивилизационна пропаст. Мюсюлманските държави създават благоприятна почва за радикализъм - няма свободни избори, има липса на свободна преса, диктатори, корупция, липсва социална справедливост. Втората причина за появата на "Ислямска държава" е намесата на Запада. Европейските държави поддържаха връзки с ислямските държави и си затваряха очите за нарушенията на човешките права в името на това да имат иконимическа изгода. След нахлуването на руснаците в Афганистан САЩ искаха да ползват мюсюлманите като гориво във войната. Арабските диктатори в Кувейт, Саудитска Арабия, Египет имаха нужда да изпращат своите младежи да помагат на "нашите братя" от САЩ срещу комунистите. След като руснаците излязоха от Афганистан, там останаха хиляди млади мъже - подготвени, здрави, но без работа. Част от тях се върнаха в собствените си страни. Други отидоха в страни, където има джихад - Албания, Чечения, Босна. Афганистан стана лабораторията, от която вирусът на джихад излетя. След нахлуването на САЩ в Ирак през 2003 г. Заркауи се премести от Йордания там и създаде "Ал Кайда"". След като избухнаха протестите в Сирия, част от Арабската пролет, ИДИЛ се премести в Източната част на страната. Тогава Башар Асад се оттегли от там. Целта беше да демонизира протестите, да докаже, че срещу него не са обикновени граждани, а ислямисти.
- Каква е силата на "Ислямска държава"? Защо се оказа тя по-силна от стара Европа? Какво изпуснаха нашите спецслужби, че се стигна до тези атентати?
- "Ислямска държава" е международна заплаха. Но няма международна политическа воля за борба с нея. Всеки я използва за оправдание. Европейските държави омаловажиха опасността от тази организация в началото. Сега макар че е лансирана като най-голямата опасност за християните, най-многото нейни жертви са мюсюлмани. Въздушните удари не решават проблема. Нито руснаци, нито американци искат да пращат пехота. Самият Барак Обама каза, че Америка няма да ликвидира ИДИЛ, а иска да я отслаби. Докато Близкият изток страда, ще страда и Европа. Защото сме съседи. Когато гори къщата на съседа, може да пламне и моята.
- Има ли опасност Асад да последва съдбата на Саддам Хюсеин и Муамар Кадафи? Особено след оттеглянето на част от руските военни?
- Асад е бита карта. Държавата се управляваше от династията му 40 г. Няма свободна преса, той гледа на сирийката икономика като на еднолична фирма. Русия има връзки със Сирия от 50 - 60 г. Заради желанието да има достъп до топлите води на Средиземно море. Тези интереси са още от времето на императрица Екатерина II. Русия няма да излезе в скоро време от Сирия. Това, което тя демонстрира, беше някаква маневра. Путин иска да лансира идеята, че няма да има военно, а политическо решение за кризата. Той изпраща послание на Запада точно в тази насока. Има много генерали в Сирия, които са проруски настроени. А в Европа има ескалация на крайно десните ксенофобски сили. И те не са само сред политиците. Идеите им се лансират и от хора на изкуството.
- Европа е в криза. Всички империи в хилядолетната история на човечеството са рухвали, когато е имало падение на нравите, разруха на ценностите. Появявали са се варварите, унищожавали са цивилизацията и историята е започвала отново. Арабите ли са новите варвари?
- Ислямистите лансират бежанската криза като заговор срещу исляма. Крайнодесните в Европа пък прокламират идеята, че мюсюлманите идват, за да ислямизират континента. А по-голямата част от бежанците са кюрди. Най-лесно е да манипулираш хората и да си играеш със страховете им.
- Защо точно сега тръгнаха бежанските потоци, войната не е от вчера? Кой ги организира?
- В момента в съседни на Сирия страни има около 4 млн. бежанци. В Турция са 3 млн. В Иран - 1 млн. В Иордания - 1,2 млн. Хората предпочитат да останат в съседни страни с надеждата, че войната ще свърши скоро. Тази, които са тръгнали към Европа, имат роднини там още преди Арабската пролет. Аз бях в началото на 2012 г. в Сирия. Тогава хората все още имаха малко спестени пари. Сега обаче е друго. Над 1,2 млн. домове са разрушени. Хората буквално умират от глад, защото хуманитарните помощи са орязани. Не могат да работят в съседни страни, защото и там е бедност. И така тръгват към Европа. Не искам да изкарвам бежанците като ангели. Има хора сред тях с престъпно минало. Бежанската криза е резултат от войната. Докато тя не приключи, бежанците ще идват. Ще откриват нови начини да влизат в Европа. В момента минават от Либия към Италия. А защо сега? Много държави се опитват да изнудват Европа на гърба на бежанците. Русия с бомбардировките увеличи броя на бягащите. Не е случайно, че всички националисти в Европа имат връзки с Русия. Те непрекънато говорят, че това е краят на европейската цивилизация. Разберете, ислямистите и националистите в Европа са като везни на един и същи кантар. Имат нужда един от друг. Макар че не се познават, кото че ли имат неподписан договор за сътрудничество. Затова казвам това не е война между исляма и християнството, а между цивилизацията и варварството.
- Изкарахте Русия най-големият виновник? Малко наивно звучи?
- Не, не. Има много страни, освен "Ислямска държава", които имат интерес да дестабилизират Европа.
- Кои са те?
- Иран, САЩ, макар и те да се предлагат като съюзници на Европа. Но не искат да я виждат силна. А европейците имат пасивна роля. Те гледат на себе си като на голяма икономическа сила, но като на политическо джудже. Те винаги тласкат САЩ да се намеси в Близкия изток, въпреки че са най-засегнати от тероризма и от бежанската криза. Кой бежанец пътува в САЩ и Русия? Никой.
- Защо бежанците отказват да се интегрират? Ето примерът в Кьолн, а и не само той? В Брюксел жените продължават да носят бурки...
- Интеграцията е много сложен и бавен процес. Това зависи от държавата, дали има интерес и приоритет да интегрира бежанците. Второ, има много модели. Не всички се интегрират по един и същи начин. Един сириец, където хората са живели толерантно в мултикултурно общество, по-лесно се интегрира. За разлика от хората от Пакистан и Афганистан. Много мюсюлмани, които дойдоха в Европа след Втората Световна война - алжирци, мароканци, тунизиици, бяха с ниско образование и мислеха, че ще останат временно. Но стана постоянно. Втората генерация често става обект на расизъм. За тях понякога не са съвместими нашата ценностна система с тази на Запада. Те не могат да намерят съвременно тълкувание на мюсюлманските ценности. Те не могат да приемат, че можеш да си европеец и мюсюлманин.
- Аз като отида в арабски страни се съобразявям - не обличам къса пола и потник? А арабите искат да пренесат културата си тук и да накарат Европа да се съобразява с тях? Това е тежкият проблем и разминаването на различните светове.
- Мюсюлманите не могат да намерят този път, който да им позволи да бъдат европейци, без да менят вярата си.
- Вие как го намерихте?
- Аз не съм вярващ, но по култура съм мюсюлманин. Самият ислям призовава към толерантност. Но има няколко стиха в Корана, които могат да бъдат тълкувани така, че трябва да има враждебност към различните. Аз фокусирам моето лично внимание и вниманието на децата ми върху онези 124 стиха, които призовават към диалог. Жена ми е българка християнка.
- И все пак ислямът чрез ИДИЛ е най-голямата заплаха за човечеството?
- Близкият изток в момента страда от преплитане на религия с политика. Политиците използват религията, за да легитимират своите действия. Първата стъпка е отделянето на двете една от друга. Ислямските духовници трябва да търсят път към приобщаването на мюсюлманската религия към съвременната цивилизация. Коранът е необходимо да се тълкува по съвременен начин, а не както е било преди 14 века.
- Как ще стане това?
- Като се отървем от средновековното теологично наследство. Самите мюсюлмани са най-потърпевши от тероризма. Защото са вечните заподозрени.
- Вие имате много информация за формирането на емигрантските потоци? Кажете ми защо по-голямата част от бягащите са млади мъже? Европейците се страхуват, че сред тях има потенциални терористи?
- Това пътуване е скъпо. Когато мъжът се уреди, чак тогава може да вземе семейството си. Но по-важният проблем е друг. Режимът в Сирия страда от липса на войници. Всички мъже от 18 до 45 г. биват задържани в армията. Има семейства, които са загубили по 2 - 3 деца на фронта. Има и привърженици на режима, които пращат синовете си в емиграция от страх да не ги привикат на сигурна смърт.
- Как се живее в момента в Сирия?
- Такава хуманитарна катастрофа не е имало от Втората Световна война. 13 млн. сирийци имат нужда от спешна помощ. В бежанските лагери е страшно. При едно от последните ми пътувания беше много студено, а децата ходеха боси. Трета година не посещават училище. Според УНИЦЕФ 3 млн. деца не учат. А 200 хил. са принудени да работят в съседни на Сирия страни, за да изхранват семействата си. Защото нямат вече родители, по-точно бащи. Част от децата вече членуват в ислямистки групировки, за да могат да се хранят. Хората са отчаяни, а от отчаяния човек може да се очаква всичко. Ако аз живеех в тези бежански лагери, също щях да стана член на "Ислямска държава".
- Как се става член на "Ислямска държава". Това новата мода ли е, защото има младежи и от западни страни, които отиват там...
- Има младежи, които търсят слава, приключения. Но след това бързо разбират, че всичко е илюзия. И става дума за престъпна организация. Не могат обаче да излязат, защото ще ги убият. Но повечето отиват там от глад. Аз имам един приятел, който беше търговски директор на "Шератон" преди протестите. Рус, няма да кажеш, че е арабин. Когато започна Арабската пролет, той влезе в свободната сирийска армия. Една година по-късно отиде в "Ал Кайда". Попитах го защо. Той ми отговори, че няма какво да яде. В "Ал Кайда" му предлагат оръжие и заплата. През 2014 г. стана член на "Ислямска държава". Разбира се има и хора, които вярват в идеите за войната срещу кръстоносния запад.
- Ще има ли още атентати?
- Да, категорично. Докато Европа не намери начин да спре войната. България засега не е застрашена.