BG EN

Защо Apple и Google трябва да се притесняват от Facebook

Джаджи

Защо Apple и Google трябва да се притесняват от Facebook

11470
на 22.04.2016
Защо Apple и Google трябва да се притесняват от Facebook
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

През 1950 година, британският математик Алан Тюринг представя тест в статията си „Изчислителни машини и разум“, който има за цел да даде отговор на въпроса „Може ли машината да мисли?“ Този тест остава в историята като Тестът на Тюринг.

препоръчано

През 2016 година призракът на Тюринг отново е на път да завладее света, този път от Силиконовата долина. Фирмите се надпреварват да създадават технологии, които да позволят на машините да „разговарят с хората“.

Миналият месец, Microsoft стартира Microsoft Bot Framework, набор от софтуерни инструменти, които позволяват на компаниите да създават свои собствени ботове за разговори.

Клиентите на Domino, например, могат да поръчват продукти от чата докато разговарят с робот. Десетки стартиращи компании също са изградили чат ботове, които правят неща, като насрочване на заседания, провеждане на интервюта с кандидатите за работа, или събиране на ежедневни отчети от пациенти.

На своята годишна конференция за разработчици в Сан Франциско, Facebook обяви, че ще даде възможност на трети лица да изграждат чат ботове в популярната им  услуга Messenger. По този начин от компанията очевидно се опитват да се включат в надпреварата като разберат как ботовете ще си взаимодействат с обикновените потребители.

Технологичните гиганти са наясно, че който контролира най-популярните платформи за ботове ще контролира на практика всичко и ще диктува правилата и за това не щадят сили и средства. Всъщност, експанзията на платформи за съобщения много напомня на ситуацията през 2009 година когато хората се питаха защо Apple стартира своя магазин за приложения. Днес вече не е тайна защо, тъй като продажбите на приложения носят приходи от $ 50 милиарда годишно, а освен това, магазините за приложения на Apple и Google служат като платформи и за стотици други компании да продават своите услуги.

Потребителите вече са готови за появата на нова платформа. Ентусиазмът към нови приложения бързо стихва, изключение правят само приложенията за съобщения, като WhatsApp, WeChat и Facebook Messenger. Според доклад на Forrester за миналата година, потребителите са изразходвали 80% от времето си само за пет приложения, а това може да е знак за началото на ерата на платформите за съобщения, така наречените бот платформи.

Microsoft, Facebook и Amazon са компании, които не доминират в света на мобилните приложения, така че ще искат да наклонят везните на пазарното надмощие на пазара за мобилен софтуер в своя полза чрез бот платформи. Ако имат успех в тази насока, една екосистема от ботове ще замени успешно функциите на днешните приложения, откоето Apple и Google ще загубят много, а Facebook, Microsoft и Amazon разбира се, ще спечелят много.

Източник: digital.bg

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО) Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК