ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Грижа се за близък на семейството ми болен човек. Но не мога да го убедя, че не бива да се отказва от лекарствата, които му изписа личният лекар. Дайте ми съвет. Елена Тончева, Габрово
Най-лесният начин да убедим някого в нещо е да му говорим разбираемо и да не показваме емоционално напрежение. До такъв извод са стигнали американски изследователи, след анализ на 1400 телефонни обаждания, при които оператори е трябвало да накарат хората да участват в телефонни анкети. Най-малък успех имали анкетьорите, говорещи прекалено бързо и въодушевено по време на обясненията си.
Според експертите при убеждаването на някого не е толкова важно какво говориш, а как го изричаш. Оказало се, че най-голям успех в агитирането се постига с умерен тон. Причината е, че припряното съобщаване на нещо създава впечатление за измама, независимо дали става дума за приемане на лекарства или участие в анкета. Не е успешна и другата крайност - бавното агитиране. То пък провокира усещане за педантичност или поражда съмнение, че самият агитатор не е на ясно с това, към което насочва другите.
Има и много допълнителни условия, които влияят върху убедителността на думите – ритъм на речта, интонация на говорещия, акцентът който се поставя върху отделни думи. Не пренебрегвайте тези условия, за да улесните връзката си с болния човек.