ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През отиващата си година светът се прости с редица ярки представители на изкуството. Отидоха си френският майстор на шансона Шарл Азнавур, великата оперна певица Монсерат Кабайе, класиците на световното кино Милош Форман и Бернардо Бертолучи, кралицата на соул музиката Арета Франклин. Световната наука се лиши от невероятния ум на Стивън Хокинг. Международната политика също понесе огромни загуби в лицето на 41-я президент на САЩ Джордж Буш-старши и бившия главен секретар на ООН Кофи Анан.
Загубите в световната музика
Шарл Азнавур (1924-2018)
През отиващата си година музикалният Олимп се лиши от няколко от най-ярките си фигури. Легендарният френски изпълнител на шансони, поетът, композитор и киноактьор Шарл Азнавур почина на 1 октомври на 94-годишна възраст.
Роденият в семейството на арменски емигранти Азнавур (Charles Aznavour, истинското му име е Шамруз Варенаг Азнавурян) започва своята музикална кариера в началото на 40-те години като автор на песни. През 1954 г. той се сдобива с първия си успех като певец, изпълнявайки в САЩ своята песен Sur ma vie. В същата 1954 г. той написва над 30 шлагери.
Песните на Азнавур изпълняват талантливите Жилбер Беко, Паташу и др. Песента J'ai bu, записана от Жорж Улмер, получава Гран при като най-добра грамофонна плоча през 1947 г. Азнавур се снима за пръв път в киното през 1955 г. През 1960 г. след излизането на екран на филма на Франсоа Трюфо "Не стреляйте по пианиста", в който Азнавур изиграва ролята на пианист в кабаре, певецът получава своето признание и като талант в киното. Той се снима при изтъкнати режисьори като Клод Шаброл, Фолкер Шльондорф, Клод Льолуш.
Азнавур е признат за най-добър естраден изпълнител на века според Си Ен Ен и Таймс. За 70-годишната кариера на маестрото са продадени над 100 милиона дискове, той има записани над 1200 песни, изиграл е 80 роли във филми и сериали, издал е 294 албума и е осъществил над 1000 концерта в 94 страни по света. През различните години песни на Азнавур са изпълнявали Рей Барлз, Шърли Беси, Лайза Минели, Бинг Крозби и Фред Астер.
Монсерат Кабайе (1933-2018)
През есента светът се прости и с великата оперна певица Монсерат Кабайе, която почина на 6 октомври в Испания на 85-годишна възраст. Певицата, която бе един от най-добрите виртуози на белкантото, бе звезда на оперните театри в Милано, Виена, Барселона, Лисабон. Гласът на Монсерат звучеше в лондонския Ковънт Гардън, парижкия Гранд Опера, Виенската държавна опера. Там тя изпълни много арии от опери от различни епохи и стилове. От 1969 г. неведнъж радва меломаните на сцената на "Ла Скала", където изпълнява една от най-добрите си роли - тази на Норма от операта "Норма" на Винченцо Белини.
Монсерат излиза на сцената под ръководството на изтъкнати диригенти като Ленард Бърнстейн, Херберт фон Караян, Джеймс Ливайн, Зубин Мета, Джордж Шолти, а също с известни певци като Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Мерилин Хорн, Алфредо Краус и Лучано Павароти.
В репертоара на певицата са опери от композиторите Верди, Доницети, Росини, Белини, Чайковски и др. Тя е изпълнила около 125 оперни арии и е издала над 100 диска.
Арета Франклин (1942-2018)
Легендата на соул музиката и ритъм-енд-блуса Арета Франклин почина на 16 август в САЩ на 76-годишна възраст. Певицата си отива в Детройт, в обкръжението на семейството и близките си. Причина за кончината на изпълнителката е рак на панкреаса.
Франклин започва кариерата си през 60-те години като певица в църквата на баща си - свещеник. На 14 години записва първия си албум The Gospel Sound of Aretha Franklin (1956). Заради необикновено силния и изразителен глас тя е наречена "кралицата на соула". Първият й сингъл Today I Sing The Blues попада в класацията на топ 10 в категорията R&B.
Арета Франклин е една от най-успешните певици в историята на звукозаписа. Плочите й имат тираж над 75 милиона екземпляра. Тя е лауреат на 18 награди "Грами". Нейното изпълнение на песента Respect на Отис Рединг се превръща не просто в своеобразен химн на ритъм-енд--блуса, но и символ на афроамериканците и жените за равни права. През 1968 г. тя е сред поканите да пеят на погребението на легендарния активист за човешки и граждански права Мартин Лутър Кинг.
Йосиф Кобзон (1937-2018)
През 2018 г. Русия изгуби един от най-популярните и обичани естрадни изпълнители. Народният артист на СССР, депутат от Държавната дума Йосиф Кобзон почина на 30 август на 80-годишна възраст.
През 1959-1962 г. Кобзон е солист на Всесъюзното радио, през 1962-1989 г. солист на Москонцерт. През 1989 г. е избран за депутат на СССР, а от 1997 г. е депутат в Държавната дума на Русия.
Любимецът на народа често пее на горещи точки: само месец след аварията в Чернобил, в Грозни, в Каспийск. Той е един от преговарящите с терористите, взели заложници в Театралния център на Дубровка и лично извежда и спасява няколко от взетите в плен хора.
Долорес О'Риърдън (1971-2018)
Световната рок музика през отиващата си година също понесе загуби. На 15 юнуари в Лондон неочаквано на 46-годишна възраст почина солистката на ирландската рок група The Cranberries Долорес О'Риърдън. Долорес Мeри Айлин О'Риърдън (Dolores Mary Eileen O'Riordan) е ирландска певица, композитор и автор та песни, вокалистка на групите The Cranberries и D.A.R.K. О'Риърдън се присъединява към Cranberries през 1990 г. едва 18-годишна и става вокалистка и лице на групата. От 2003 г. тя започва солова кариера. През май 2007 г. излиза дебютния солов албум на О'Риърдън Are You Listening? Долорес участва в записи на албуми на различни групи и изпълнители като Moose (1992 г.), Touch of Oliver (1993 г.), Джа Уобъл - The Sun Does Rise (1994 г.). През 1995 г. тя участва в концерта на Лучано Павароти, изпълнявайки с него в дует Ave Maria, със Саймън Ле Бон изпълнява песента Linger и участвова в изпълнението на химна Nessun Dorma.
Загубите в световното кино
Бернардо Бертолучи (1941-2018)
През отиващата си година светът загуби един от най-ярките представители на италианското киноизкуство - сценариста и драматурга Бернардо Бертолучи. Великият майстор си отиде от този свят на 26 ноември на 77-годишна възраст.
Бертолучи е автор на получилите световна слава киноленти като "Конформистът" (Il Conformista, 1970), "Последно танго в Париж" (Ultimo tango a Parigi, 1972), "Двадесети век" (Il Novecento, 1976), "Последният император" (The Last Emperor, 1987) "Малкият Буда" (Little Buddha, 1993), "Открадната красота" (Stealing Beauty, 1996) и "Мечтатели" (The Dreamers, 2003).
Творчеството на режисьора е наградено с редица престижни световни награди. Той е носител на "Оскар" (1988 - две награди), "Златен глобус" (1988), BAFTA (1989), на Берлинския международен кинофестивал (1970 - две награди), Венецианския кинофестивал (1997, 2007), "Сезар" (1988), Международния кинофестивал в Локарно (1997), Италианския национален синдикат на журналистите (1973, 1988, 2013) и др.
Милош Форман (1932-2018)
През април светът се сбогува с чешкия и американски кинорежисьор Милош Форман, който почина в САЩ на 87-годишна възраст.
За една от най-добрите картини на Форман е призната драмата "Полет над кукувиче гнездо" (One Flew Over The Cuckoo's Nest, 1975). Филмът получава пет "Оскар"-а за режисура, сценарий, най-добра мъжка и женска роля и най-добър филм.
През 1984 г. прави култовата си лента "Амадеус" (Amadeus). Филмът печели осем "Оскар-а" - за най-добър филм, за режисура, сценарий, костюми; четири награди "Златен глобус", четири награди BAFTA и наградата "Сезар".
Форман е автор и на любимите на киноманите филми "Валмон" (Valmont), "Призраците на Гоя" (Goya's Ghosts), "Човек на луната " (Man on the Moon), "Коса" (Hair, 1979), "Рагтайм" (Ragtime).
Творчеството на Милош Форман печели достойно редица престижни награди - на кинофестивала в Локарно (1964), кинофестивала в Кан (1971), две статуетки "Оскар" (1976, 1985), три награди "Златен глобус" (1976, 1985, 1997), а също и наградите BAFTA (1977), "Сезар" (1985), две награди от Берлинския международен кинофестивал (1997, 2000), приза на кинофестивала в Карлови Вари (1997), Международния кинофестивал в Сан Франциско (2000), Международния кинофестивал в Токио (2006), кинофестивала в Цюрих (2010) и др.
Стан Лий (1922-2018)
Американският писател Стан Лий, създател на комиксите, по които са заснети десетки филми, почина на 12 ноември на 95-годишна възраст.
През 1961 г. в сътрудничество с художника Джак Кърби Стан Лий измисля отбора на супергероите във "Фантастичната четворка". По-късно Лий с художника Стив Дитко създава много комиксови персонажи за Marvel Comics, които стават и филмови герои - Спайдърмен, Човека Паяк, Доктор Стрейндж, Х.Мен, Хълк, Железния Човек и други.
В последните 10 години Стан Лий се появи и на малкия (The Gifted, Fresh Off the Boat, Nikita, Eureka and The Big Bang Theory), и на големия екран с епизодични роли във филми и сериали по негови произведения. Освен това той взе участие и в озвучаването на множество анимационни поредици като The Simpsons, Ultimate Spider-Man и The Incredible Hulk.
Великият учен
Стивън Хокинг (1942-2018)
Огромна загуба понесе световната наука в лицето на английския физик-теоретик Стивън Хокинг. Той почина на 14 март на 76-годишна възраст. Той бе един от основоположниците на космологията и квантовата механика, автор със значими научни разработки в областта на термодинамиката. През 1971 заедно със сър Роджър Пенроуз дават математическо доказателство, подкрепящо теорията на Големия взрив: те показват, че ако теорията на относителността е вярна, то тогава трябва да съществува една сингулярна точка във Вселенското пространство-време. Според Хокинг Вселената е „крайна“, но „неограничена“, така както е крайна и неограничена земната повърхност. За да си представим това във вселенски мащаб, освен познатите ни три пространствени измерения са нужни две допълнителни.
Въпреки тежкото си заболяване (амиотрофична латерална склероза),[5] Хокинг не спира активната си научноизследователска дейност. Първите симптоми на болестта му се появяват след влизането му в Кеймбридж. Окончателната диагноза му е поставена на 21-годишна възраст, малко преди първата му женитба. Докторите му казват, че едва ли ще живее повече от 1 – 2 години. Въпреки това, той не се отказва да се бори с болестта. Хокинг е сред най-дълго живелите с това заболяване, познати на медицината. От 1985 г. използва специален апарат, за да говори. Компютърът, инсталиран в инвалидната му количка, му позволява освен да говори, да пише статии, други текстове, да ползва Интернет и електронна поща.
Хокинг се превръща в символ на неуморния човешки дух и става пример и вдъхновение за много хора по света.
Загубите в световната политика
Джордж Буш-старши (1924-208)
През 2018 г. си отидоха и известни политици, оставили своята следа в световната история. 41-ят президент на САЩ Джордж Буш-старши почина на 94-годишна възраст.
Наричаният "патриарх на американската политика", Джордж Буш е на ръководни политически постове повече от четвърт век. Той е начело на САЩ през 1989-1993 г. Международната политика, провеждана от Буш, е белязана с военни операции, провеждани в Панама, на Филипините и в Персийския залив. След окупац;ията на Кувейт от Ирак през 1990 г. той създава с подкрепата на световната общност антииракска коалиция, чийто войски през януари-февруари 1991 г. освобождават Кувейт и разгромяват армията на Саддам Хюсеин, а операцията получава наименованието "Пустинна буря".
Буш-старши заема и други отговорни държавни постове. Той е 11-ят директор на ЦРУ на САЩ (1976-1977 г.) и 43-ят вицепрезидент на САЩ (1981-1989 г.). През април 2018 г. си отива съпругата на Джордж Буш-старши - Барбара Буш, с която имат 73 г. съвместен живот.
Кофи Анан (1938-2018)
Бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан почина на 18 август на 80-годишнавъзраст.
Той започва работа в ООН през 1962 г. като сътрудник в администрацията по въпросите на бюджета в Световната здравна организация в Женева. Преминава през различни постове, докато на 17 декември 1996 г. Генералната асамблея на ООН го провъзгласява за генерален секретар. На тази длъжност Кофи Анан е от 1 януари 1997 г. до 31 декември 2001 г. През юни същата година Кофи Анан е назначен за втори мандат за генерален секретар на ООН - до 31 декември 2006 г. Кофи Анан е носител на Нобеловата награда за мир (2001).
ПРЕВОД: ПИК


