ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лекари от столични болници, в които се лекуват онкоболни, сигнализираха за липса на дългодействащите обезболяващи в аптечната мрежа.
От специализираната онкоболница в квартал Дървеница обясниха, че за домашна терапия към момента се изписва само един вид болкоуспокоителни, под формата на таблетки.
От университетската болница „Света Екатерина“ твърдят, че дори в болничните аптеки се намират само някои видове обезболяващи и те не са в големи количества.
У нас към момента не могат да се намерят дългодействащи обезболяващи за онкоболни пациенти, нито в аптечната мрежа, нито в болничните аптеки, обясни д-р Александър Герасимов от клиниката по медицинска онкология в болница „Света Екатерина“.
![Пациенти искат гарантиран минимум на лекарства за онкоболни Пациенти искат гарантиран минимум на лекарства за онкоболни](https://i.pik.bg/s/news/sm/1214/b3ed8b7fa3777fd70367420e96c22a98.jpeg)
За единия вид обезболяващи пластири е получен сигнал и чрез приложението „Намери своето лекарство“, разработено от Асоциацията на търговците на едро с лекарства и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
Проверката през Агенцията по лекарствата показва, че има временно преустановен внос по производствени причини. Очаква се възстановяване на доставките в края на февруари, обясни Боряна Маринкова, цитирана от БНР. Именно тя приема и проверява сигналите.
Другият вид пластири също би трябвало да бъдат с възстановен внос в края на февруари. В една от разновидностите е посочен като срок края на април.
"Ако хората не могат да намерят предписаното им обезболяващо в обикновена аптека, вариант е да се обърнат към болнична аптека, стига и там да има налични количества", допълни д-р Герасимов.
Към момента в столичната специализирана онкоболница в квартал Дървеница разполагат с всички видове опиати, които се прилагат чрез инжекция или система. Като вариант за домашно обезболяване посочват ампулите с морфин на български производител, но за поставянето им е нужна медицинска сестра.
Терапията с обезболяващи се предписва на онкоболни за максимален период от един месец, след което пациентът трябва да мине отново през консултация с лекаря си, за да бъде подновена рецептата или да се коригират дозите, според ефекта на медикаментите.
А създателите на приложението „Намери своето лекарство“ обясниха, че за изминалите 10 месеца са получили над 2000 сигнала за липсващи у нас лекарства.
В момента най-масово липсват медикаменти за дебелото черво, за сърцето и за психични проблеми.
![пловдив страшно спешното препълни потрошени](https://i.pik.bg/news/731/440_ef7ef1147dde9c052b07e0867d7360a4.jpg)
![транспортираха въздушната линейка четиригодишен пациент видин софия](https://i.pik.bg/s/news/m/1243/6c452a950528dc82b2195738b07232b1.jpeg)