BG EN

Зелените пак злепоставят България пред света за Пирин. Арията на клеветата се пее от жената на Тома Белев

Региони

Зелените пак злепоставят България пред света за Пирин. Арията на клеветата се пее от жената на Тома Белев

11642
на 25.05.2017
Зелените пак злепоставят България пред света за Пирин. Арията на клеветата се пее от жената на Тома Белев
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

"Зеленият октопод" пак започна да клевети България пред света за Национален парк Пирин.

препоръчано

Този път т. нар. "зелени" са включили швейцарската организация - световен фонд за дивата природа WWF. Неин управител у нас е Весела Казакова, която е жена на главата на зеления октопод Тома Белев. WWF разпраща по чуждите посолства и по света мейли с призив: "Пирин: Домът на Байкушевата мура, е застрашен от сечи и строежи".

Това е поредната лъжа на зелените, които всъщност в Европейския съюз са леви. В писмото пише: "Cпасете Пирин, световно природно наследство, част от Натура 2000. Спрете опасния проект за нов план за управление на Пирин, строителството и стопанските сечи. Национални и международни закони пазят вековните иглолистни гори в Пирин, сред които и най-старото дърво на Балканите – Байкушевата мура. Но според плана за управление на националния парк, който Ви се предлага за одобрение, върху 60% от територията на парка може да се провежда стопанска сеч. В сегашния план стопански сечи не са разрешени. С уважение, искрено Ваш, пазител на Пирин. Да обаче лъжите са големи, защото в самата планина над Банско хотели няма, както и презастрояване. Те са в подножието, в самия град.

Лъжа №1

„Планът допуска сеч в 60% от “Пирин”

Планът изобщо и конкретно не предвижда и 1 куб. м за отсичане. Това не е негова работа. Планът нищо повече не разрешава от това, което е в Закона за защитените територии (чл. 21, т. 2): Забрана за производствена дейност, с изключение на поддържащи и възстановителни дейности в горите, земите и водните площи…” През изтеклите 10 години от действието на стария план от 2004 г. такива поддържащи и възстановителни дейности (предимно санитарни и по-малко отгледни сечи) са извършвани година за година с утвърждаване на списъка с насажденията след проверка на терена от МОСВ. Общо за периода от 10 години са били отсечени 23 800 куб. м, или средно по 2380 куб. м годишно, което е твърде малко в сравнение с прираста на гората (годишно той е 72 640 куб. м).

Лъжа №2

„Планът предвижда 12,5 пъти по-голяма площ за строителство”

В плана няма зони, в които да се допуска строителство изобщо, различно от онова, което се позволява от Закона за защита на териториите (ЗЗТ), а именно: туристически заслони и хижи, водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посетителите, подземни комуникации, ремонт на съществуващите сгради, пътища.”

Инженерът бе категоричен, че планът дори е по-строг и единственото изключение за строителство е за нуждите на Планинската спасителна служба. Нито е разрешено ново строителство в туристическата зона, нито в зоната на хижите и сградите. Туристическата зона се увеличава на 7% от площта на парка, но съгласно заданието изискванията за тази зона са такива, че е немислимо сега съществуващата зона за туризъм – ски център “Банско”, да изпълнява всички така поставени условия.

Туризмът в НП Пирин не може да се ограничава само в този ски център. Това ограничение, въведено с предходния ПУ от 2004 г., и на практика доведе до това презастрояване на град Банско. Именно затова и заданието въвежда изискване за туристическата зона да включва по-широк кръг от обекти и маршрути с потенциал да се превърнат в привлекателни места за туризъм. Това обаче изобщо не означава, че тези места ще бъдат застроявани. Нещо повече самият план въвежда забрани и оставя възможностите, които буквално са преписани от Закона за защитените територии.

Лъжа №3

„Планът не може да мине, защото нямал екологична оценка”.

Плановете за управление на защитени територии, включително и този на “Пирин”, представляват рамкови документи за водене на политика, които да предвиждат само режими, а не конкретни инвестиционни предложения. Експертите от Националната служба за защита на природата (НСЗП) са се уверили, че в това отношение проектът на ПУ на НП Пирин не прави изключение и не съдържа конкретни инвестиционни намерения. Какво тогава трябва да се оценява? Оценява се нещо, което има размери, етажи, капацитет и т.н., т.е. конкретни проекти, планове. Планът за управление не дава такива неща.

Лъжа №4

„Планът предвижда заграбване на територии от националния парк”.

Това е необяснимо и не се разбира претенцията. Какви територии ще се заграбват? Къде са видели такова нещо. Във визията за развитие с хоризонт 50 години е посочена възможност за промяна към формата на “Национален парк” под егидата на ЮНЕСКО към “Биосферен парк” отново към ЮНЕСКО, но под друга програма, като се визира увеличаване на територията с включване като нови ядра на още два резервата: “Ореляк” и “Али Ботуш”, и евентуална тенденция за трансгранично свързване с територии от Пирин в днешна Гърция.

За никакво “заграбване” не може да се говори, все пак държавата България, доколкото знам, следи за своята “изключителна държавна” собственост, другото би било предателство, но това не е в обсега на ПУ.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 7
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК